Hormonbehandling av prostatasykdom: Seksuelle bivirkninger

Spørsmål

Hei.
Jeg har vært gjennom en kur med kvinnelig hormon (i 4 måneder) i samband med behandling med brakyterapi. (en mindre kul, 0,5 millimeter i prostataen som jeg fikk tilintetgjort på Radiumhospitalet).
Virkningen på kuren skulle være avsluttet den 21. mai. Imidlertid synes jeg det går seint å komme tilbake til det normale, det vil si kroppens produksjon av testosteron, og at det seksuelle samlivet med min kone skal fungere normalt igjen.
Jeg er frisk og i god fysisk form, godt humør og god matlyst.
Finnes det noen medisiner som drahjelp til å få dette i gang igjen?

Svar

Hei.

En bivirkning av slik hormonell behandling er nettopp nedsatt seksuallyst og ereksjonsevne. Det er derfor enhver grunn til å tenke at det er her årsakssammenhengen ligger. Men det er også slik at sexlyst i svært høy grad henger sammen med hvordan man har det ellers, form og helse og trivsel m.v., og det er helt vanlig at sexlyst vil avta i perioder hvor en har "annet å tenke på", bekymringer, sykdom, medisinske behandling osv, dvs psykologiske årsaker. Alt i alt er det vel nærliggende å tenke at forklaringen kan ha med både hormoner og psykologi å gjøre.

Hvis problemet er et rent ereksjonsproblem, dvs at du har lyst på sex, men ikke får ereksjon, så er ereksjonsfremmende tabletter som Viagra m.fl. noe som kanskje kan hjelpe deg, så diskuter det med legen din.
Hvis det imidlertid er lysten som er borte, så hjelper det ikke med Viagra. Da ville det eventuelt vært testoteron som kunne ha motvirket bivirkningene av kvinnelig hormon, men det skal du nok avgjort ikek ha, da det kan påvirke din prostatasykdom i svært uheldig retning.

Alt i alt er dette noe du avgjort også bør ta opp med din fastlege, for få sett på om der finnes noen gode muligheter for deg her. Det er heller ikke usannsynlig at tiden er på din side, og at du skal se det mer an, med tanke på om det kan komme seg av seg selv jo lenger tid det går fra hormonbehandlingen.

Lykke til!