Skader i nese ved bruk av kokain

Spørsmål

Jeg har en venn som sliter mye med snørr. Det er hvitt/gjennomsiktig, kommer i store mengder og er veldig tykt. Vennen min drikker veldig mye/ofte og tar en del amfetamin og kokain. Kan dette komme av denne bruken? Kan det være tegn på noen sykdom eller evt. Svikt i organer?

Mann 24

Kommersiell tjeneste fra Lommelegen:

Har du spørsmål om din egen helse?

Spør en spesialist i dag og få svar allerede i morgen

Svar

Heisann og takk for spørsmålet. 

Jeg ser du skriver at din venn opplever rennende og mye hvit/gjennomsiktig snørr fra nese. 

Du sier også at din venn misbruker både alkohol, amfetamin og kokain. Kokain og amfetamin fører til hudirritasjon hvor rød irritert hud rundt neseborene forkommer. I tillegg til dette vil veldig mange oppleve snørrete og rennende nese, fordi man etterhvert og ved langvarig bruk ødelegger slimhinnene i nesen. 

Over tid vil man også som konsekvens få hull i neseskilleveggen. Kokain og amfetamin er dessuten sterkt avhengighets dannende og feilkobler hjernens funksjoner. 

Håper jeg klarte å gi deg de svarene du var ute etter, og skulle det være noe mer er det bare å kontakte oss igjen.

 

Med vennlig hilsen

Ove Andre Remme

Rus og familieterapeut

Www.terapivakten.no

Har du spørsmål om Allmennmedisin?

Spør en av våre spesialister og få svar innen 1 – 3 virkedager.

  • Få skriftlig legesvar på mail
  • 100 % anonymitet
  • 30 leger fra 10 ulike fagfelt
Still et spørsmål
Brynjulf Barexstein ALLMENNLEGE
Kommersiell tjeneste Pris fra 259,-