Leamus

Spørsmål

Jeg er en mann på 53 år som vil si at jeg er i relativ god form. Jeg har hatt en del smerter i nakke og rygg og har derfor i noen år brukt Paralgin Forte. Bruker å ta 2-3 på kvelden før jeg legger meg. Tar aldrig på dagtid. Jeg har også brukt noe stesolid for stress. Ca 1-2 pr dag i perioder på 14 dager over ca 4 år. Har ca en uke opphold innimellom. Har også brukt litt Zopiclone kanskje snitt 15-20 pr mnd. I tre år. Problemet mitt er at for 4 mnd siden fikk jeg leamus og muskelrykninger i begge føtter/fotblad og legger. Ser ut som muskler beveger seg. Noen dager mer og noen dager mindre. Dette er ikke blitt værre, men heller ikke bedre. Fastlegen sier at dette ikke er noe å bekymre seg over og at det går bort, men det kan ta tid. Jeg har ingen andre symtomer som svekkelser eller dårlig form. Går lange turer i skog og mark pluss toppturer uten problemer. Jeg har nå seponert alle medisiner på eget inisiativ da jeg har hørt at dette kan være en bivirkning av disse, spesielt benzodiazepiner og z-hypnotika. Det er 4 dager siden jeg var helt ferdig med nedtrapping og er nå medisinfri. Det føles bra. Ingen vanskeligheter med det og om de kommer skal jeg takle dem. Jeg skal ikke bruke mer av dette om det kan ungåes. Jeg har enda leamus og muskelrykninger i føtter og legger i større eller mindre grad, men håper jo på at dette skal gi seg etterhvert. litt leamus i lår og eller på kroppen også, men det er lite. Har du noen tanker om hva dette kan skyldes. Er det en sansynlighet at dette kan komme fra lengere tids medisinbruk som beskrevet ovenfor. I så fall hvor lenge kan dette vare. Ellers er jeg som sagt i flott form og føler meg frisk og rask. Er i full jobb.

Mann 53
Svar

Hei,

Det kan ha sammenheng men også skyldes andre årsaker som stress. Det er ikke mulig å si nøyaktig når dette avtar, men vil gradvis avta. Veldig bra du har sluttet, jeg støtter deg i det. Prøv å ha gode søvnrutiner, viktid med trening. Du bør snakke med lege ved muskelsvakhet. Prognosen bør være god men kan ta tid dessverre. Lykke til!