Bruk av melatonin

Spørsmål

Hei jeg startet på melatonin på onsdag den 11.april. Jeg har siden da tatt en tablett på onsdag, en på torsdag, en på lørdag og to på søndag. jeg tok altså ingen på fredag, natt til lørdag. Når jeg våket på lørdag hadde jeg vondt i hodet, og har hatt hodepine siden. Værst om morgen og kveld, bedre på selve dagen, kan ha noe med paracettene å gjøre. Tar 2 tabletter om morgen, og 2 til ut på dagen viss jeg føler smerten kommer tilbake. Smerten kommer på venstre side og helst fra tinningen, eller i området rundt. Det er vondt å være bort i huden i dette området, bare det å være bort i håret kjennes ekstremt ubehagelig. Jeg vil ikke si at det er noen ekstrem hodepine, da det er pulserende smerte, men nok til at jeg holdt meg hjemme fra jobb idag, orket ikke tanken av det skarpe lyset som er i de lokalene. Jeg er generelt lite glad i skarpt lys da dette føles ubehagelig. Jeg ble anbefalt av noen å begynne med melatonin da jeg har tourettes syndrom og dermed produserer litt mindre melatonin enn andre, ikke noe fastlegen har bekreftet at er tilfelle, men har lest dette flere steder uten noe som helst dekning for det. Jeg har også hatt noen (4) epileptiske anfall siste årene; to i 2013, et i 2014 og et nå i mars 2018. Jeg tar altså keppra 500mg morgen og kveld. Har dette noen sammenheng? Uvanlig å ha hodepine over flere dager, jeg har vertfall aldri hatt hodepine så lenge, å spesielt merkelig å bare ha dette på den ene siden av hodet. Merker ingenting på høyre side. Jeg får fint sove uten melatonin, grunnen til at jeg startet med det er fordi jeg har en dårlig døgnrythme, og sliter litt med å sovne. Ikke noe stort problem, må ofte høre på lydbok når jeg legger meg, dette har fungert i en god stund. Men havner ofte i den dårlige sirkelen sover 4 timer om natten, deretter sover etter jobb fordi jeg er så trøtt, å får da ikke sove til kvelden igjen. Men som sagt, det er ikke et stort problem. Jeg MÅ ikke ha sovemedisin, men det har hjulpet meg med å få bedre og lenger søvn.

Mann 23
Svar

Hei,

Takk for ditt brev. Melatonin kan utløse migreneanfall, og utfra beskrivelse kan det høres ut som det. Jeg ville derfor sluttet med det. Kan ikke se noe sammenheng med Keppra, ingen relevante interaksjoner mellom disse. Migrene rammer typisk den ene siden av hodet. Det finnes andre legemidler som kan være fint å bruke, f.eks. Vallergan og gir ikke hodepine. Lykke til!