Måneansikt etter 3 kortisonsprøyter?

Spørsmål

Hvor lang tid tar det før /måneansikt/ forsvinner etter at man har sluttet å bruke kortison. 3 injeksjoner i håndledd, iløpet av juni

Kvinne, 46 år

Kommersiell tjeneste fra Lommelegen:

Har du spørsmål om din egen helse?

Spør en spesialist i dag og få svar allerede i morgen

Svar

Hei!

Takk for spørsmålet.

Jeg må si at jeg aldri har vært ute for at en pasient har utviklet måneansikt etter lokale injeksjoner av kortison.
Dette skal ikke skje og jeg vil anbefale deg å melde dette til bivirkningsnemda, sammen med legen som satte injeksjonene.
Er du sikker på at det er måneansikt og ikke bare resultat av en vektøkning, korison i alle former kan øke appetitten?
Hvis det er måneansikt synes jeg du skal ta en del tilleggsprøver av hormonverdiene.

Normalt så forsvinner bivirkninger av kortison når man slutter med det, men det tar lenger tid med bivirkninger som et måneansikt hvor man har fått en omfordeling av fettet.

Lykke til!

Har du spørsmål om Allmennmedisin?

Spør en av våre spesialister og få svar innen 1 – 3 virkedager.

  • Få skriftlig legesvar på mail
  • 100 % anonymitet
  • 30 leger fra 10 ulike fagfelt
Still et spørsmål
Brynjulf Barexstein ALLMENNLEGE
Pris fra 259,-