Losartan og sår hals

Spørsmål

Har blitt satt på Losartan Krka pga litt høyt blodtrykk (135-140/85-90), og episoder med atrieflimmer. Begynte på Losartan i starten av desember. Dagen etterpå fikk jeg vondt i halsen, og harket opp noe brunt slim - som en lett halsbetennelse. Dette har enda ikke gitt seg. Har ikke brunt slim eller noe særlig forkjølelsessymptomer lenger, men halsen har enda ikke (etter 4 uker) blitt helt bra. Den er hele tiden sår, og jeg går og harker pga dette. Har ikke så mye symptomer på forkjølelse. Ingen hoste eller snue. Kan dette skyldes Lorsartan? Har sett på nettet (på engelske nettsteder) at sår hals kan være en bivirkning, men felleskatalogen sier ikke noe om dette. Har vurdert å slutte med Losartan en uke for å se om plagene forsvinner, og da eventuelt starte igjen med Losartan for å se om det er den som gjør det. Hva tror du? Det var forsåvidt mange som var forkjølet og hadde halsproblemer da jeg fikk symptomene, så jeg "håper" det kan være en tilfeldighet. Men vanligvis går slike ting veldig for over hos meg. Det er uvanlig at det varer 4 uker.

Mann 42

Kommersiell tjeneste fra Lommelegen:

Har du spørsmål om din egen helse?

Spør en spesialist i dag og få svar allerede i morgen

Svar

Losartan kan forårsake sår hals. Det er en helt ufarlig bivirkning og som regel går det over etter hvert som kroppen din venner seg til medisinen. Anbefaler deg å fortsette behandlingen slik som forskrevet av legen og se det hele an noen uker til. Dersom plagene vedvarer, så gå til legen og få det undersøkt.

God bedring!

Vent litt. Fikk du ikke svar på det du lurte på?

Send inn ditt spørsmål nå, og få svar fra en lege på mail innen 3 dager fra kr. 259,-.

  • Få skriftlig legesvar på mail
  • 100 % anonymitet
  • 30 leger fra 10 ulike fagfelt
Skriv inn spørsmålet her:
0/2000 tegn