Har du spørsmål til legen?

Doctor photo

Har du spørsmål til legen?

Skriv anonymt til en av våre spesialister og få svar innen én eller tre dager. Send spørsmål nå!

Kan bivirkninger komme etter en har brukt et medikament en del tid?

Spørsmål

Takk igjen for ditt svar. Har brukt Candesartan i noen år. Det med tetthet i nesen kom først —cirka 1 år siden, og så det siste halvåret dette med væske i svelget. Sen bivirkning kan oppstå, altså?

Kvinne 66
Svar

Hei.


Det er vanligst at bivirkninger kommer i begynnelsen, idet man begynner med et nytt medikament, men det kan også komme etterhvert. Så det at du brukte Candersartan før du fikk disse symptomene du beskriver ifra nese og svelg, beviser ikke at det ikke kan være en bivirkning. Jeg vil selvfølgelig ikke påstå at dette nødvendigvis er forklaringen, men spesielt i fravær av andre gode forklaringer på plagene dine, så er det rett å tenke på denne muligheten, og forsøke en periode uten medikamentet, for å se om det er noen sammenheng. Det ville jo vært så ugreit å overse en så enkel forklaring, og tilsvarende enkel løsning på disse plagene dine.

Lykke til.