Allergi mot medisin

Spørsmål

Har brukt Zyban mot røykeslutt. Effektivt til allergi oppstod
Hovnet opp i ansikt munn,samt elveblest. Forslag til fortsatt bruk av middelet? Eventuelt nedtrapping av Cipramil?

Relevante sykdommer/medisiner: Cipramil,30 mg pr dag

Kvinne, 48 år

Svar

Hei!

Det er ikke lett å vite hva som er årsaken til plagene dine - om det er ett av medikamentene eller noe annet som gir deg allergiplager.

Det er viktig å kutte ut det medikamentet som gir deg plager, hvis det er et av disse. Jeg vil tro det er viktigere at du fortsetter på Cipramil enn på Zyban, og ville kuttet ut dette i første omgang. Hvis allergiplagene fortsetter må du jo kutte ut Cipramil også, men uansett må dette gjøres i nært samarbeid med legen din.

Kan det tenkes at det er andre faktorer som gir deg allergiplager? Bruker du naturmedisin eller reseptfrie legemidler? Har du spist noe uvanlig i det site? Brukt nye typer sminke eller kremer?

Ta en gjennomgang med legen din for å få kartlagt hvilke mulige allergiutløsende substanser dere må sjekke ut, og så kutter dere sammen ut en etter en for å finne forklaringen på symptomene.