Har du spørsmål til legen?

Doctor photo

Har du spørsmål til legen?

Skriv anonymt til en av våre spesialister og få svar innen én eller tre dager. Send spørsmål nå!

Problem med ereksjon

Spørsmål

Hei! Er en gutt på 21 år som fant ut i løpet av sommeren at jeg er bifil. Etter jeg fant ut dette så har jeg hatt samleie med både menn og kvinner. Men er bare et problem å det er at jeg ikke får sikkelig ereksjon. Den går opp å blir hard, men blir liksom ikke 100%. Har heller ikke hatt morrabrød.

Kontaktet ung.no for å høre om dette, men at du var bifil skulle ikke ha noe å si.

Jeg er med en jente som jeg for tiden liker veldig godt. Får liksom ereksjon, men ikke helt. Får det heller ikke av porno, uansett sjanger. Har også prøvd viagra, dette funker heller ikke. Har du peiling på hva som kan være problemet?

Mann 21
Svar

Hei!

Flott at du i sommer som du skriver fant ut at du er bifil. Ikke alltid en seksuell orientering det er lett å lande på, da samfunnet så gjerne vil putte folk inn i enten hetero eller homo-boksen.

Men du skriver at du sliter med å få skikkelig ereksjon. Jeg undres da på om du tumler med det vi på fagspråket kaller «prestasjonsangst». Det vil si at når mannen en gang opplever at han ikke får ereksjon, så setter denne opplevelsen seg ofte fast i bevisstheten som et minne, slik at når man neste gang skal ha sex, så kommer det opp en tanke på at: «kanskje jeg ikke får den opp nå». Og da skjer det garantert igjen. Det som skjer er at lystsenteret, som sender signaler til penis om ereksjon, blir påvirket negativt av disse signalene eller tankene, og ereksjonen uteblir. Og det kan også skje når du ser på porno, selv om du er alene.

Prøv å la være å tenke på at «nå må jeg få ereksjon» og bare nyt og kos deg. Jeg pleier å si: NYT ikke YT!

Du kan også snakke med legen din om du kan få utskrevet noen tabletter som heter Tadalafil som kanskje kan virke bedre enn Viagra. Be om de sterkeste, og prøv dem en tid fremover når du har sex. Det er også viktig å vite at ikke alle får det vi kaller «morrabrød». Men snakk med legen din om dette.