Blod i avføring

Spørsmål

Hei. Jeg er i sluttfasen av behandling for brystkreft. Hadde 6 mnd med cellegift, brystbevarende operasjon, stråling og nå 5 herceptinsprøyter igjen. Har hatt full respons på behandling og er i dag frisk. Under hele forløpet har jeg hatt skiftende avføring ( hard eller diare ). For et par mnd siden opplevde jeg klart rødt blod i avføringen. Dette har oppstått flere ganger de siste mnd. Jeg tok en avføringstest hos legen og der var de 2 første dagene blodfrie, mens den 3 dagen hadde litt blod i seg. Fastlegen mener jeg skal kontrollere med ny test om et par mnd. Jeg er redd for tarmkreft. Andre symptomer er jeg har er stikkninger fra tarmen, mye luft i magen ( alltid hatt det ), muskelsmerter i ryggen, kortpustet, tisser ofte og noen krampelignende tak i mageområdet. Jeg er veldig redd for smertene ved å ta koloskopi. Kan jeg ha pådratt meg en irritabel tarm? Hva burde jeg gjøre? Skal jeg vente 2 mnd som fastlegen sa?

Kvinne 39

Kommersiell tjeneste fra Lommelegen:

Har du spørsmål om din egen helse?

Spør en spesialist i dag og få svar allerede i morgen

Svar

Hei! Du har vært gjennom en tøff behandling . Jeg forstår godt at du nå vil tenke fremover uten sykdommer. Blod i avføring slik du beskriver skyldes neppe tarmkreft. Det kan skyldes bivirkning av behandlingen du har hatt eller forstoppelse og dannelse av hemoroider. Det er greit å få avklart mye av dette hos fastlege før coloskopi er nødvendig. Jeg håper du faller til ro med dette svaret.

Vent litt. Fikk du ikke svar på det du lurte på?

Send inn ditt spørsmål nå, og få svar fra en lege på mail innen 3 dager fra kr. 199,-.

  • Få skriftlig legesvar på mail
  • 100 % anonymitet
  • 30 leger fra 10 ulike fagfelt
Skriv inn spørsmålet her:
0/2000 tegn