Det kan bli uvanlig stor belastning på folkehelsa og helsetjenesten fra luftveisinfeksjoner denne vinteren, varsler Folkehelseinstituttet i sin siste risikovurdering.
I tillegg til en forventet bølge av covid-19, er det også forventet epidemier av influensa, RSV-infeksjon og kanskje også kikhoste. De tre sistnevnte kan bli større enn vi er vant til fra før pandemien.
Oppsummering av FHI sin risikovurdering for vinteren:
Sykdom | Bølge/epidemi i vinter | Når starter det? | Mest utsatt |
Covid-19 | Ja | Nå | Eldre |
Influensa | Ja | Mest sannsynlig desember-januar | Eldre og barn under 5 år |
RS- virus infeksjon | Ja | Usikkert, kan skje før jul | Barn under 5 år |
Kikhoste | Kanskje | Usikkert | Spedbarn |
Kilde: 1, 2
Ny koronabølge nå
FHI sin siste risikovurdering viser at en ny koronabølge ser ut til å begynne nå. Flere blir smittet og flere blir lagt inn på sykehus.
Foreløpig dominerer fortsatt omikron BA. 5-varianten i Norge, men flere andre omikronvarianter som omgår immuniteten bedre, er på frammarsj. I Europa sirkulerer allerede flere varianter som er mer smittsomme enn BA.5.
Den gode nyheten er at det er lite sannsynlig at en vinterbølge med de koronavarianter vi vet om nå, vil gi betydelig større belastning på sykehusene enn sommerbølgen 2022 ga.

Omikronvarianten BA. 5: Disse har mest risiko for smitte
Influensa: Svært sannsynlig at det blir en epidemi
– Vi regner det som svært sannsynlig at det blir en influensaepidemi i vinter, skriver også FHI.
Grunnen til dette er at immuniteten i befolkningen er lavere enn normalt etter de siste årene med smitteverntiltak og lite sirkulasjon av influensa.
Det er fremdeles uvanlig mange barn som aldri har møtt influensavirus tidligere. Det er usikkert hvilke influensavirus som vil dominere. FHI tror epidemien kan bli stor.
Vanligvis starter influensaepidemiene i slutten av desember, og når en topp i februar, men FHI kan ikke utelukke at det vil starte tidligere i år.

Hva er influensa A og B?

Hva er RS-virus?
RSV: Svært sannsynlig at det blir en epidemi
Når det gjelder infeksjon av RS-virus skriver FHi i risikorapporten at det er trolig fortsatt mindre immunitet i befolkningen, og særlig blant små barn, enn før pandemien. FHI konkluderer dermed med at det er svært sannsynlig at det blir en epidemi av RSV-infeksjon i vinter. Antallet innleggelser blir sannsynligvis større enn i årene før pandemien.
Kikhoste
Situasjonen er uforutsigbar. Vi regner det likevel som sannsynlig at det blir betydelig mer kikhoste det kommende året. Økningen kan føre til at antallet innleggelser av spedbarn kan bli større enn i årene før pandemien.

Kikhoste: Symptomer, smitte og behandling
Råd til befolkningen
FHI poengterer at vaksinasjon av risikogrupper mot influensa og covid-19 er viktig for å redusere risikoen for alvorlig sykdom.
- Risikogrupper bør vaksinere seg med fjerde boosterdose med korona og influensavaksine nå, hvis de ikke allerede har gjort det tidligere i høst. FHI råder spesielt helsepersonell å følge anbefalingene om vaksinasjon.
- Følg rådene om hoste- og håndhygiene.
- Blir du syk med nye luftveissymptomer, bør du holde deg hjemme til du ikke lenger føler deg syk.