Ubehag i tenner og finasteride

Spørsmål

Hei, jeg begynte for litt over 1 måned siden på 1.25 mg finasteride mot hårtap. De siste ukene har jeg merket endel vondt i tennene og tannkjøttet. Det skal veldig lite til før tannkjøttet begynner å blø når jeg spiser, pusser tenner, bare kommer nær det generelt. Tennene virker mer såre og skjørbare, og jeg merker et svakt ubehag hele tiden faktisk. I tillegg kan jeg se at tannkjøttet har begynt å trekke seg noe tilbake rundt en del tenner. Jeg vet at finasteride påvirker hormonverdiene i kroppen, noe som igjen er en faktor i tannhygiene. Derfor lurer jeg på om du har vært borte i dette før i sammenheng med finasteride? Burde jeg fortsette på legemiddelet en stund til og se om det går over (virker som om det bare blir verre) eller om jeg burde stoppe på finasteride, eventuelt kutte ned dosen litt? Jeg har allerede merket en signifikant bedring i hårkvalitet, og hårtapet har stoppet opp helt bare i løpet av en 5 ukers tid på legemiddelet.

Mann 21
Svar

Hei, 


Takk for spørsmålet ditt. Fint å høre du merker en bedring med finasteride. Plagene du nevner med tenner og tannkjøtt er ingen kjent bivirkning av finsteride. Jeg kan ikke se noen relasjon her. Det er at du slutter med medisinen, eller å endre dosen (som er standard). Oppsøk en tannlege, så er det trolig en annen årsak enn finasteride. Blir kort svar, og rett på sak, men dette har ingen relasjon. Hvis du merker endring på håret allerede, er det stor sannsynlighet at behandling vil ha effekt over tid. 


Håper svaret var til hjelp!