Har du spørsmål til legen?

Doctor photo

Har du spørsmål til legen?

Skriv anonymt til en av våre spesialister og få svar innen én eller tre dager. Send spørsmål nå!

Kolesterolsenkende legemidler og bivirkninger

Spørsmål

Jeg har fått skrivet ut Lipitor 80 mg tabletter. Jeg få veldig sterke muskelsmerter/ kramper i beina mine. Det få jeg ikke når jeg tar bare 40 mg . Er det greit at jeg går fra 80 ril 40 ?

Kvinne 73
Svar

Hei !

Du har fått bivirkninger i form av muskelkramper og smerter i beina dine ved bruk av 80 mg Lipitor (Atorovastatin). Du er 73 år. Dersom du ikke har bivirkninger ved 40 mg så er det bedre at du bruker Lipitor enn at du ikke gjør det, så svaret mitt er at du kan gå ned til 40 mg. Uten at jeg kjenner din lipidprofil så kan man også forsøke kombinasjonen med for eksempel Omacor, men dette er avhengig av hvordan lipidprofilen din er. Det kan godt være at 40 mg Lipitor er tilstrekkelig. Effekten av Lipitor er ikke bare kolesterolsenkende, men den reduserer også sannsynlig betennelsereaksjoner i blodårene. Lykke til !

Annonse

Fikk du ikke svar på det du lurte på?

Spør vår fagperson, eller en av våre andre spesialister, og få svar innen 3 dager.

Still et spørsmål
Brynjulf Barexstein ALLMENNLEGE
Få svar innen 3 dager for 299,-