Vondt i leggene av Norvasc

Spørsmål

Jeg bruker Norvasc 50 mg. og har brukt disse i ca. 2 år. For noen mnd. siden fikk jeg veldig vondt i leggene. Jeg glemte å ta Norvasc i noen dager og det ble også slutt på vonde legger. Ble så flink og tok N. igjen, men etter bare noen dager fikk jeg like vondt i leggene på nytt. Jeg sluttet å ta dem og det gikk over. Har nå prøvd for tredje gang med å ta N. og det samme skjer i igjen. Smertene er såpass ille at jeg ikke klarer å sove om natten. Dette varer i ca 3-4 dager etter at jeg har sluttet å ta Norvasc. Hva kommer dette av og vil det være slik på alle blodtrykkmedisiner. Jeg måtte begynne da jeg hadde veldig høyt blodtrykk. 240/130. Jeg er 162 høy og veier ca. 55 kg. så jeg er ikke spesielt tykk.

Sykdommer: Høyt blodtrykk, migrene
Medisiner: Norvasc og smertestillende for migrene. Ttrisikvens for overgangsalder.

Kvinne, 45 år

Svar

Det er kjent at Norvasc i sjeldne tilfeller kan gi muskelsmerter og muskelkramper.

Jeg kan ikke svare på om det er dette som er bakgrunnen for problemene dine. Uansett er det viktig at du tar opp dette med legen din. Du har så pass høyt blodtrykk at du absolutt bør ta medisin fast og uten pauser. Kanskje er en annen medisin løsningen for deg. Muskelsmerter er i alle fall ikke vanlige bivirkninger av blodtrykksmedisiner.