Betablokkere og vasospasme

Spørsmål

For ca 15 år siden begynte jeg på selo zok. Fikk umiddelbart tydelge bivirkninger som veldig kalde føtter, samt noe nevropati i føttene. Dette tilskrev jeg som et resultat av bruk av disse medisinene. Noenlunde samme tid fikk jeg svie/ følelse av at brystvortene "brant" når det var kaldt. Blir hvite.Har en del angst og har merket at det det forverres i angstperioder. Har lest at det kan være en link mellom vasospasmer(?)og betablokker. Kan det stemme?

Mann 67

Kommersiell tjeneste fra Lommelegen:

Har du spørsmål om din egen helse?

Spør en spesialist i dag og få svar allerede i morgen

Svar

Hei !

Du har i 15 år benyttet Sel-Zok og fikk kalde føtter og nevropati i føttene. Det er kjent at man kan få kalde hender og føtter ved bruk av betablokker. Nevropati er derimot ikke beskrevet som en vanlig bivirkning. Man kan få det man kaller "parestesier" som er mer som ilinger ned i føttene. Dette er også uvanlig. Man kan naturligvis tenke seg at man kan få  økt redusert blodforsyning  til brystvortene når det er kaldt og man benytter betablokker. Et alternativ til betablokker vil da kunne være kalsiumblokker. Men , kalsiumblokkere har også sine virkninger/bivirkninger. På ditt spørsmål om at det kan være en sammenheng mellom vasospasemer og betablokkere, så vil det kunne være det. Om man har angst vil man kunne skille ut mer stresshormon som adrenalin og noradrenalin. Disse virker via både alfa og betareseptorer, har man blokkert betareseptorene, så vil virkningene skje via alfa-reseptorene, og denne virkningen er blant annet vasokonstriksjon. 

Har du spørsmål om Allmennmedisin?

Spør en av våre spesialister og få svar innen 1 – 3 virkedager.

  • Få skriftlig legesvar på mail
  • 100 % anonymitet
  • 30 leger fra 10 ulike fagfelt
Still et spørsmål
Brynjulf Barexstein ALLMENNLEGE
Kommersiell tjeneste Pris fra 259,-