Vaginale blødninger: Bivirkning av P-stav?

Spørsmål

Jeg fikk satt inn en p-stav. I desember som kommer har jeg hatt p-staven i 3 år. Fra desember i fjor har jeg hatt kraftige blødninger som har vart like lenge som en menstruasjon, ca annenhver måned eller noe oftere, før dette har jeg ikke hatt noe som helst blødninger med p-stav. Vet ikke om det kan ha noe med overvekt å gjøre ? Er det farlig og burde det sjekkes ?

Svar

Hei.

Det er fullt mulig at blødningene er en bivirkning av p-staven. Det er isåfall ikke noe som er farlig i seg selv, bortsett fra en eventuell mulighet for å få lav blodprosent. Det kan du sjekke hos legen din.
Det har neppe noe med overvekt å gjøre.

Du spør om du bør oppsøke lege. Det synes jeg, for ordens skyld og for å utelukke sykdom som årsak, selv om jeg ikke har noen tanker om at du har det. Alle kvinner skal jo uansett ta jevnlige celleprøver m.v.

Ha det bra.