Stadige blødninger på diverse p-piller

Spørsmål

Jeg er en jente på 24 år med normal vekt, god helse og fast partner. Jeg har over lengre tid hatt problemer med blødningsforstyrrelser i forbindelse med bruk av p-piller. Jeg begynte med Trionetta piller for 4-5 år siden og gikk på det noen år før jeg plutselig begynte å få uregelmessige småblødninger. Den første uken etter mensen hadde jeg ingen problemer, men så begynte jeg etterhvert å få småblødninger (mørkt, brunlig/svart blod) som varte helt til den pillefrie uken hvor jeg da hadde normal menstruasjon. Jeg hadde altså mensen i ca 3 uker i strekk. Gikk da til gynekolog (lege #1) som etter å ha gjennomført underlivsundersøkelse og tatt celleprøve (alt normalt) skrev ut resept på Yasmin piller. Yasmin fungerte dårlig. Her skjedde akkurat det samme som skjedde med Trionetta. Jeg har hørt at p-piller trenger noe tid til å "normalisere blødmingsforstyrrelser", men etter omtrent 6 mnd med Yasmin uten endringer regnet jeg med at dette ikke ordnet seg selv, så jeg sluttet med p-piller. Etter ca ett år gikk jeg til fastlege (lege #2) - forklarte situasjonen og fikk utskrevet Microgynon. Jeg fikk beskjed om at dersom problemene fortsatte etter 3 mnd med Microgynon skulle jeg komme tilbake. 4 mnd gikk og symptomene var akkurat like som med både Trionetta og Yasmin. I mellomtiden hadde jeg flyttet så jeg gikk nå til en ny gynekolog (lege #3) og la frem saken til henne. Hun gjennomførte også underlivsundersøkelse og tok celleprøve (nok en gang alt normalt) og hun virket noe usikker på hva som kunne være galt. Hun mener nå jeg skal ta en pause fra p-piller i 3-4 mnd for så å starte på nytt med Synfase p-piller for å se om det gir bedre resultat. Jeg er noe skeptisk da jeg hadde rundt ett års pause fra p-piller mellom Yasmin og Microgynon - uten at dette ga noe resultat. Dette begynner å bli veldig irriterende, og er nå altså på jakt etter en ekstra mening i saken. Er det noe som kan ha blitt oversett av 3 forskjellige leger? Takk for svar! Kvinne, 24 år

Kommersiell tjeneste fra Lommelegen:

Har du spørsmål om din egen helse?

Spør en spesialist i dag og få svar allerede i morgen

Svar

Hei! For det første: Blødningene på p-piller er ikke naturlige menstruasjoner, men det vi kaller avbruddsblødninger i pillefrie uker. Det er fordi pille-hormonene ikke påvirker og kontrollerer livmorslimhinnen. Resultatet er at livmoren "tømmer" seg, noe lignende som menstruasjon. Imidlertid er det individuelt i hvilken grad pillehormonene har en slik sammensetning eller en dose som passer den enkelte. Du har prøvd forskjellige piller og regimer, men blør likevel på alle. Da kan det være et avvik i livmorslimhinnen, f. eks. myomer, polypper, betennelse eller annet blødende vev. For å finne dette ut, bør du få gjort vaginal ultralyd og få tatt vevsprøve fra livmorhulen med hysteroskop. Det er et optisk instrument som føres inn gjennom livmorhalsen og opp i livmorhulen. Det vil avdekke eventuelle forandringer. Er alt dette i orden, kunne det være verdt et forsøk med "medikamentell utskrapning", d.v.s. en 10 dagers kur med et progestogen (progesteronlignende medikament). Denne kuren "imiterer" syklusfasen etter en eggløsning. Etter kuren vil det så komme en menstruasjonslignende blødning, som ofte regulerer syklus i tiden etterpå. Jeg ser ingen løsning i å forsøke flere p-piller. Kanskje kunne du heller forsøke kobberspiral, hvis eneste ulempe kan være mer markerte blødninger. Et alternativ til denne kunne være hormonspiral, som hos alle reduserer blødningsmengden. Halvparten av brukerne blir sogar helt blødningsfrie etter 6-12 måneder. Det er også den sikreste prevensjon vi har. Ønsker deg god bedring!

Har du spørsmål om Allmennmedisin?

Spør en av våre spesialister og få svar innen 1 – 3 virkedager.

  • Få skriftlig legesvar på mail
  • 100 % anonymitet
  • 30 leger fra 10 ulike fagfelt
Still et spørsmål
Brynjulf Barexstein ALLMENNLEGE
Pris fra 259,-