Opphørt mens etter p-pille

Spørsmål

For tre år siden begynte jeg å bruke p-pillen Diane i forbindelse med behandling av kviser. I mars i år sluttet jeg å ta dem fordi jeg ville se hvordan huden min klarte seg uten. Fikk som normalt mens-blødnig et par dager etter at jeg tok siste pille, men siden da har jeg ikke hatt mensen. Har altså ikke hatt mensen siden jeg sluttet å bruke Diane i midten av mars. Har ikke hatt sex, så det er ingen mulighet for at jeg kan være gravid. Er ellers frisk.

Lurer altså på om dette er normalt eller om jeg bør oppsøke lege?

Relevante sykdommer/medisiner: Har tidligere brukt p-pillen Diane

Kvinne, 21 år

Svar

Det er ikke uvanlig at det tar måneder før menstruasjonscyklus normaliserer seg etter p-pille, spesielt hvis det var forstyrrelser f ø r p-pillen. Blødningene under p-pilleinntak er ikke "menstruasjoner", men blødning i den pillefrie uken (avbruddsblødning). Foreløpig ser jeg ingen grunn til legeundersøkelse.