Livial

Spørsmål

Vedr.seponering av Livial. 73 år, god form og godt liv. Har hatt ulike former for hormonbehandling siden jeg var 42 år. Siste 15 år, Livial, har fungert fint. Går til gynekolog hvert år, samarbeider bra. Har prøvd å slutte tidligere, men blitt deprimert og fått 'mørke' drømmer med tendens til depresjon. De siste årene tiltagende smerte i muskler og ledd, mye generell verk i kroppen. Finner ingen konkret årsak. Kanskje er Livial årsaken? Bl a derfor vil jeg seponere disse. Gruer meg. Hvordan vil kroppen reagere? Hvordan bør jeg gå frem; gradvis eller slutte tvert? Er det noe 'smart' jeg kan gjøre for å lette overgangen? Kroppen er jo helt avhengig, blir en slags abstinens.

Kvinne 73
Svar

Hei! Det er ikke så godt å si om Livial er årsaken til muskel og leddsmertene som du opplever. Du har brukt preparatet i lang tid og du ville sannsynligvis opplevd slike bivirkninger langt tidligere om det var årsaken. Dersom du allikevel ønsker å slutte med dem, bør du gjøre det i samråd med din gynekolog. Det kan være forhold som bør vurderes før dette gjøres. Kroppen vil sannsynligvis reagere slik du tidligere har opplevd, men muligens med mindre intensitet. Det anbefales å bråslutte med Livial. Det har lite for seg å trappe ned gradvis. Det kan være en mulighet å bruke lokal hormonbehandling i skjeden etter seponering. Symptomer på depresjon kan også holdes i sjakk med god oppfølging hos fastlege.