Hår i ansikt under hormonbehandling

Spørsmål

Jeg er en 50 år gammel kvinne som har brukt Trisekvens i ca 5 år og senest Activelle i ca 1 år. Det siste halvåret har jeg fått en merkbar økning i ansiktshår, overleppe,hake,kinn etc. Dette er svært plagsomt og jeg har begynt med elektrolyse. Elektrolysebehandleren har gitt uttrykk for at hårveksten kan skyldes hormontilførselen og jeg har selv lest en del medisinsk litteratur i det siste som kan tyde på at type gestagen i pillene kan medvirke til økt behåring (bla. SLK-publikasjon 2000:03: Terapianbefaling:Gestagener som tillegg til østrogenbehandling i klimakteriet). Dersom hormonubalansen ikke justeres vil så vidt jeg har forstått elektrolyse heller ikke permanent avhjelpe situasjonen. Til orientering kan jeg nevne at jeg ikke har fått noen økt behåring andre steder på kroppen. Jeg vil ta dette opp med min lege, men det er dessverre ventetid! Håper derfor på en snarlig respons da dette er mer enn et lite kvinneproblem!

Relevante sykdommer/medisiner: Hormonbehandling

Kvinne, 50 år

Svar

Det er riktig at noen gestagener og progestogener (progesteronsubstanser) kan føre til viril/androgen (mannlig) dominans i effekten. Det er nå imidlertid flere hormonpreparater på markedet som virker mot dette. Konsulterer du en gynekolog, vil han kunne hjelpe deg. Det er ikke mulig for meg å foreslå noe på grunn av bestemmelser om tekstreklame.