Blødning/blodtilblandet utflod under p-pillebruk

Spørsmål

De siste månedene har jeg noen ganger vært plaget av brunaktig utflod, noen ganger litt blodig, de siste dagene før mens. Etter menstruasjonen er den som vanlig igjen. Jeg bruker p-piller, Microgynon, og problemet oppstår de siste dagene før den pille-frie uken. I sommer utsatte jeg menstruasjonen et par ganger og det var da problemet oppstod. Jeg opplevd at det samme skjedde flere ganger etterpå, men så var det bra et par måneder. Forrige måned glemte jeg en pille som jeg aldri tok, og da fikk jeg umiddelbart brun utflod som gikk over til å bli blodig. Denne måneden har jeg så vidt jeg vet tatt alle piller. Jeg tok siste pille på brettet i går og fikk på samme dag denne brune utfloden, ganske rikelig. Ellers er utfloden min ofte gulaktig, men dette har jeg hørt er normalt. Hva kan dette være? Er det mulig at hormonnivået i kroppen min er litt i ubalanse pga litt "rot" med p-pillene? Kan det være at jeg må bytte merke pga for lavt hormoninnhold i pillene? (Har brukt samme merke siden jeg begynte for nesten fire år siden)Eller kan det skyldes sykdom? Hva skal jeg gjøre? Håper du kan hjelpe meg, for jeg begynner å bli engstelig. På forhånd takk! -Nina

Kvinne, 21 år

Svar

Jeg mener du har såkalt "gjennombruddsblødning", som skyldes uregelmessig inntak av p-pillen. Dette kan fortsette, også etter gjennopptak av regelmessig inntak. Du bør forsøke et lengre opphold, gjerne 4 uker, før du starter opp igjen. Hvis ikke dette bedrer tilstanden, bør du bli undersøkt av lege, og event. bli henvist til spesialist.