Sykepenger ved barnløshet

Spørsmål

Hei

Min kone går til prøverørsbehandling ved Rikshospitalet. Hun får legeerkæring på at hun har vært på kvinneklinikken. Vi har fått opplyst ved Rikshospitalet at hun har rett til fri med lønn, likevel blir hun trukket i lønn av arbeidsbeidgiver. Er dette riktig? I tilfelle hvilke lover regulerer dette?

Mvh

Mann, 30 år

Kommersiell tjeneste fra Lommelegen:

Har du spørsmål om din egen helse?

Spør en spesialist i dag og få svar allerede i morgen

Svar

Her er det nok din kones arbeidsgiver som tar feil og Rikshospitalet har rett. Det følger direkte av folketrygdloven § 8-4 tredje ledd bokstav h at:

I de tilfellene der medlemmet må være borte fra arbeidet, ytes sykepenger også h) når vedkommende er arbeidsufør som følge av behandling for barnløshet.

Dersom arbeidsgiver fortsetter å trekke i lønnen til tross for klar lovhjemmel, kan dere be om sykepenger fra NAV med begrunnelse i at arbeidsgiver ikke etterlever loven. NAV vil da kunne forskuttere og kreve tilbake pengene fra arbeidsgiver. Det burde imidlertid ikke være nødvendig med en så klar lovbestemmelse. Arbeidsgiver kan ikke velge å se bort fra denne.

Lykke til!

Vent litt. Fikk du ikke svar på det du lurte på?

Send inn ditt spørsmål nå, og få svar fra en lege på mail innen 3 dager fra kr. 259,-.

  • Få skriftlig legesvar på mail
  • 100 % anonymitet
  • 30 leger fra 10 ulike fagfelt
Skriv inn spørsmålet her:
0/2000 tegn