Soppinfeksjon i svelget pga kortisonholdig nesesprаy

Spørsmål

Hei. Jeg er veldig plaget med allergi og bruker derfor både tabletter, øyedråper og kortison nesespray. Etter jeg begynte med kortisonnesespray så får jeg et illeluktene og ubehaglig hvitt belegg bak i svelget. Har ubehaglig følelse med mandlene også. Det gjør det vanskeligere å svelge samt stemmen blir mer hes. Hva kan dette være? Soppinfeksjon pga kortison? Er dumt siden nesesprayen hjelper veldig mot allergi. Har brukt nesesprayen og har hatt plagene i ca. tre uker.

Mann 26

Kommersiell tjeneste fra Lommelegen:

Har du spørsmål om din egen helse?

Spør en spesialist i dag og få svar allerede i morgen

Svar

Hei.


Jeg tror det er riktig sannsynlig at det er en soppinfeksjon du har fått, og at det kan være den kortisonholdige nesesprayen som er årsaken. 

 Det kan du isåfall kurere med Mycostatin mikstur, som du kan få på resept fra din fastlege. Da vil du etter alt å dømme bli kvitt soppinfeksjonen. 

Du har god nytte av allergimedisinen din, og ønsker naturlig nok ikke å slutte med den. Det kan godt være du kan unngå nye soppinfeksjoner, ved å være flink til å skylle munnen og gurgle med vann, etter hver gang du har brukt nesesprayen.

Ha det bra.

Vent litt. Fikk du ikke svar på det du lurte på?

Send inn ditt spørsmål nå, og få svar fra en lege på mail innen 3 dager fra kr. 259,-.

  • Få skriftlig legesvar på mail
  • 100 % anonymitet
  • 30 leger fra 10 ulike fagfelt
Skriv inn spørsmålet her:
0/2000 tegn