Yasminelle til bruk omkring overgangsalder
tir, 07/02/2012 - 22:19
Jeg er 48 år og har nettopp startet med Yasminelle 28, har frem til nå tatt 6 tabletter, første tablett tok jeg på siste menstruasjons første dag. Jeg er sterkt i tvil om jeg bør fortsette. Er først og fremst redd for at min naturlige hormonproduksjon vil forsvinne med p-pillebruk i min alder. Frem til nå har jeg opplevelsen av at min produksjon av hormoner fungerer helt fint. Har hatt punktlige menstruasjoner slik jeg har hatt i alle år.
Kan min naturlige hormonproduksjon allerede ha tatt skade av 6 tabletter? Hva om jeg fullfører med bruk av yasminelle 28 i 3 måneder slik planen opprinnelig var, vil min naturlige hormonproduksjon da være satt ut av spill? Vil jeg i så fall da være "nærmere" overgangsalderen? Jeg har 4 barn, er slank og røyker ikke.
Svært takknemlig for hurtig svar.
Kvinne, 48 år
Hei!
Yasminelle er en p-pille som inneholder både et østrogen og et progesteron. Jeg forstår det slik at du ønsker å bruke produktet mot symptomer på overgangsalder og ikke for å påvirke blødningene. Preparatet påvirker /hemmer kroppens hormoner som styrer egenproduksjon av østrogen. 6 dagers behandling vil ikke ha noen som helst påvirkning på dette på sikt. 3 måneders behandling kan imidlertid ha betydning, men sannsynligvis veldig liten.
Alf Kristoffer Ødegaard, lege
