Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Vanskelig livssituasjon

Vanskelig livssituasjon

søn, 30/10/2011 - 20:19
Spørsmål: 

Hei! Jeg har netopp vært gjennom en veldig hard fase i livet mitt, og selvom jeg er ung klarer jeg ikke å være positiv. Først mistet jeg plassen min på befalskolen etter at jeg ble skada i kamp. Jeg måtte da reise hjem etter mye hardt arbeid og ha operasjon. Nå er alle vennene mine reist bort på universiteter eller militæret. Jeg kan nesten ikke gjøre noe fordi jeg er handikappa etter operasjonen. Og for bare en uke siden fortlot kjæresten min meg og sov med en annen allerede to dager etter (vi hadde da vært i et lang distanse forhold og vært ekstremt forelsket i 2 år så jeg skjønte ikke hvorfor hun pluteselig hatet meg og skyldte på meg og prøvde å såre meg ved å fortelle hvor flott det var med han andre). Jeg er så nedfor nå at jeg greier ikke sove, spiser omtrent ingenting, kanskje 600 kcal om dagen, noen ganger mindre eller ingenting. Jeg trenger hjelp for å komme over dette, og vet ikke om jeg burde snakke med psyokolog. Men tenkte først at jeg ville spørre en ekspert. Jeg greier ikke mer, jeg var konstant positiv og glad og nå er jeg alltid lei meg og blir gæærn. Vær så snill og hjelp meg.Mann, 19 år

mann
19
Svar
cames bilde
Gunnar Cramer
Psykisk helse

Hei
Ja du har rett i at du er ung og derfor er det bra at du allerede nå tar opp dine problemer.
Det startet jo med en vanskelig operasjon som har satt deg ut av den veien du hadde tenkt å gå. Du skriver ikke hvilken operasjon du har hatt, men det er tydelig at den har satt deg kraftig tilbake rent fysisk slik at du måtte slutte på befalsskolen.
I yillegg er du blitt såret kraftig ved at din kjæreste opptrer som du beskriver.
Begge disse tingene har satt deg tilbake og skadet deg både fysisk og psykisk.
Det kan virke som om du nå er på vei inn i en depresjon med symptomer som tiltaksløshet, fortvilelse og tristhet. At du i tillegg ikke spiser eller tar vare på deg selv kan være et resultat av dette og er i alle fall ikke bra for deg.
Jeg syns så absolutt du skal gå til din fastlege i første omgang og se hav han eller hun sier. Du må ha noen å snakke med. Der kan du også få oppfølging på dine fysiske problemer samt en diagnostisering av dine psykiske problemer. Mye kam gjøres ved å ta medikamenter for en periode mot depresjon. men hvis ikke det hjelper bør du få en henvisning til en psykolog eller psykiater for å kunne snakke om dine problemer over tid.
Det er ikke sikkert du trenger det, men du må i alle fall raskt oppsøke din fastlege.
Det at du er ung og har tiden foarn deg taler til din fordel. Lykke til videre

Psykiske sykdommer
Vennlig hilsen

Gunnar Cramer, psykiater

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48
Hei Jeg og kjæresten min har et flott...
20/05/2012 - 18:30