Utslett i skjeggvekst
man, 23/02/2009 - 13:59
Hei! Jeg har nå i et par å vært plaget av et mindre utslett som ser ut til å forverre seg jo hvor eldre jeg blir. Utslettene er verre om vinteren, og befinner seg kun rundt skjeggvekst/kinnskjegg. Jeg har ikke utslett bak ørene, øyenbrynene eller hodebunnen, selv om jeg flasser en del. Om jeg lar være å barbere meg begynner utslettene å væske.
Fastlegen min mente allikevel at dette var seborroisk eksem, og jeg fikk resept på Fungoral-krem. Denne hadde liten effekt, så jeg fikk time hos hudlege som kikket fort over huden min. Jeg husker ikke hva/eller om han diagnostiserte hudtilstanden min, men jeg fikk skrevet ut Pevisone-krem. Denne er den eneste som fungerer på mine utslett med ganske raske resultater - men jeg kan ikke bruke den i mer enn i 14 dager. Jeg har ikke lyst på tynn hud heller.
Så hadde jeg på nytt en time hos fastlegen, ettersom dette begynner å bli veldig vondt for meg. Jeg ba om en ny henvisning til hudlege, men hun mente at dette var en sopp som bare kunne kontrolleres og at den ikke ville gå bort for godt. Så jeg skulle fortsette med Pevisone 14 dager også bruke Pevaryl 1%; etter, som jeg hadde funnet ut ifra felleskatalogen. Er det ikke mulig å få en ordentlig diagnose av hud-problemet mitt, ved tester utenom bare å kikke på huden? Og tror du dette er seborroisk eksem når Pevisone er det eneste som fungerer og mine utslett områder ikke omfatter de mest vanlige for seborroisk eksem eksem? Bør jeg prøve andre kremer som f.eks nye Dexem fra apoteket? Kan jeg gå i solarium mens jeg er på disse medisinene? Om det er en annen type sopp, kan jeg bli kvitt denne for alltid? Jeg går også på en blodtrykkssenkende medisin, enalapril 20mg, kan dette være årsaken til utslettet?
Jeg har gått 4 måneder på Roaccutan for kviser, har hørt dette kan føre til enkelte hudutslett, men disse skal jo gå over. Og utslettene kom en god stund etter dette.
Beklager at jeg hadde så mange spørsmål, men håper det går greit. Relevante sykdommer/medisiner: Cyste-nyrer,enalpril(blodtrykssenkende)
Mann, 22 år
Hei!
Takk for spørsmålet ditt. Dette høres også for meg ut som seborreisk eksem. Det er såppas typisk av utseende at det sjelden er nødvendig å ta noen prøver. En hudbiopsi kan kanskje være til hjelp, og et hudavskrap vil kunne vise soppen som forårsaker seborreisk eksem. Typisk er rød, fet og flassende hud i seborreiske områder. Dette rammer ofte skjeggområdet, og at du flasser litt passer med denne tilstanden. Seborreisk eksem er særdeles vanlig, og mange er plaget med dette. Hvordan utslett man har varierer fra peron til person. Seborreisk eksem er relatert til en sopp som heter pityrosporum ovale (malasazzia). Dette er en sopp som alle har i huden, og således er å fjerne denne for alltid ikke noen mulighet. Selv om vi ikke harn en kur for seborreisk eksem vil de fleste kunne holde utslettet i sjakk med behandling. Anbefaler at du prøver følgende:
1. Daktacort krem morgen og kveld i7-10 dager til utslettet er roet helt ned
2. Når utslettet er borte synes jeg du bør forskøe igjen med fungoral krem. Ved oppbluss kan du igjen bruke daktacort en kort periode. Ikke bruk kortisonpreparater fast.
3. Du kan forsøke en sjampo som heter selesun (selensulfid). Den kan hjelpe noen.
Hvis du ikke kommer til mål finnes det enkelte rapporter på at eksem kremer som protopic og elidel kan ha en effekt hos noen. Det kan være verdt et forsøk, men dette må skrives ut av en hudlege. Du bør vel uansett innom en hudlege på nytt så du med sikkerhet får stilt diagnosen med sikkerhet. Det får ikke jeg gjort uten å se deg.
Roaccutan vil ikke ha noen innvirkning på utslettet du har i dag. Dexem tro rjeg ikke vil hjelpe deg. Det er ikke farlig å gå i solarium med medisinene du står på, men man bør være forsiktig med dette grunnet risiko for hudkreft. Enalapril tror jeg ikke er årsak til utslettet.
Håper svaret var til noe hjelp. Legger ved en link under der du kan lese mer. Lykke til med utslettet!
http://www.dermnetnz.org/dermatitis/seborrhoeic-dermatitis.html
Kjetil Guldbakke
