Kvinnelige kjønnsorganer: Uteblitt menstruasjon - Lommelegen.no
Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Uteblitt menstruasjon

Uteblitt menstruasjon

ons, 06/05/2009 - 18:32
SpørsmÃ¥l: 

Hei, Jeg er 22 og har i flere år slitt med uregelmessig mens. Da jeg var rundt 17, var jeg hos gynekolog, og hun testet meg for polycystisk ovariesyndrom. Hun sa jeg ikke hadde det, men at "løsningen" på mitt problem var å ta Diane p-piller (hun gikk ikke videre for å finne ut hva dette skyldes). Jeg gikk på Diane noen år, men sluttet etter å ha hørt om flere negative bivirkninger ved den p-pillen. Jeg går ikke på noen andre p-piller da jeg ikke er sekuelt aktiv.

Etter at jeg sluttet på Diane gikk det litt tid før jeg fikk mens, og etterhvert begynte den å komme ganske regelmessig. Jeg trodde da at jeg ikke lenger hadde et problem med uregelmessig mens, men det viser seg at jeg har tatt feil: Nå er det flere måneder siden jeg hadde mens sist. Jeg har imidlertid hatt en slags brun utflod (ikke mye) i to perioder på ca tre dager med ca seks ukers mellomrom. Kan dette være mens? Det virker jo litt rart hvis det skulle være det, men jeg spør allikevel.

I tillegg lurer på om det er mulig å "utvikle" PCOS underveis? At jeg kan ha det nå, selv om jeg for fem år siden ble testet for det? Hvis ikke, har dere noen idé på hva som kan forårsake mine problemer, eller hva som kan løse dem? Fastlegen min er også engasjert i saken, men etter mange år har heller ikke han kommet frem til hva dette kan skyldes. Det er utrolig slitsomt å gå rundt og aldri vite når eller om mensen kommer, så jeg er takknemlig for alle innspill for hva dette kan skyldes.

Vennlig hilsen en som er takknemlig hver gang mens kommer :)

Relevante sykdommer/medisiner: Latent lavt stoffskifte (tar thyroksin for å hindre utvikling), overvekt.

Kvinne, 22 år

kvinne
22
Svar
perhs bilde
Peer Høvik
Gynekologen

Hei, Beskrivelsen din passer med PCO (PolyCystiske Ovarier). Av denne tilstanden finnes det flere grader. Noen har det lett, med kun småcyster på eggstokkene pga en tykkere vegg/kapsel på eggstokkene som hemmer regelmessige eggløsninger. Dette vil også påvirke hormonverdiene. De avvikende småblødningene du har hatt, kan være gjennombruddsblødninger ved at livmorslimhinnen "lekker" uten at det har foreligget eggløsning.

Andre har alvorligere avvik med overvekt, økt hårvekst, acne (kvisetendendens), høyt blodtrykk, anlegg for sukkersyke, infertilitet, m. m. Da kaller vi tilstanden PCOS (PolyCystiske Ovarie Syndrom). Dette har du tydeligvis ikke. Jeg råder deg til å få gjentatt undersøkelse med vaginal ultralyd hos gynekolog, og samtidig få tatt fullstendig måling av hormonene fra hjernevedhenget (hypofysen), eggstokker og binyrer. Behandling vil rette seg inn mot eventuelle påviste avvik.

PCO kan utvikle seg over tid. Jeg kan vanskelig tenke meg at det er andre tilstander som kan forklare de uregelmessige og sjeldne menstruasjonene, når alt ellers er normalt ved gynekologisk undersøkelse.

Her kan du lese mer om tilstanden: http://www.tidsskriftet.no/index.php?vp_SEKS_ID=1250857

Denne artikkelen kan du gjerne vise fastlegen, og få nærmere forklaring, både av ham og av gynekologen.

Kvinnelige kjønnsorganer
Vennlig hilsen

Dr. Peer Høvik, gynekolog

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
<font color=blue></font id=...
29/03/2012 - 07:06
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48