Urinlekkasje hos barn
tor, 20/08/2009 - 15:12
Hei, Har en datter på 12 år som bortimot daglig har urinlekkasje. Vi to har hatt jevnlige samtaler om problemet gjennom årene, og jeg har trodd at hun kanskje hadde en uvane med å vente for lenge før hun gikk på toalettet. Hun hevder hardnakket at dette ikke er tilfelle og jeg har derfor rådet henne til å trene bekkenmusklene så ofte hun kan. Dette ser ikke ut til å hjelpe og nå er det gått så langt at hun gråter og er fortvilet selv over problemet. I tillegg kan jeg kjenne at der er sterk lukt fra urinen/ underlivet. Hun har ellers god kroppshygiene med daglig vask. Er takknemlig for råd eller løsning.
Kvinne, 12 år
Hei, og takk for spørsmål.
Det er ikke uvanlig at jenter i hennes alder kan ha en urinlekkasje, men egentlig trenger jeg litt ekstra informasjon for å kunne gi de bedre rådene.
For det første om hun har plager både natt og dag? om hun har perioder hvor hun er bedre? om hun har merket noen utflod fra skjeden i tillegg? om hun har fått mens? om hun har hatt urinveisinfeksjoner som yngre?
Svar på slike spørsmål kan gjøre at en kommer litt nærmere hva en skal tenke på videre.
For det første er det viktig at hun får gjort en vanlig rutinesjekk hos fastlegen. Det vil sjekkes opp urinprøve, vurdere om det er en infeksjon, urinen kan sendes til videre bakteriedyrkning etc, for å sjekke at hun ikke har noen sterk bakterievekst som forårsaker problemene og lukten. I tillegg vil det tas en blodprøve for å kunne sjekke opp nyrefunksjon etc., og det tas en kontroll av bl.a. blodsukker.
Dersom det er ønskelig å gå videre vil neste skritt sannsynligvis være å henvise henne videre til en barneavdeling på sykehus, hvor de kan sjekke opp urinveiene hennes videre. Det kan gjøres en undersøkelse av urinblæren, enten i form av røntgen/CT-undersøkelse, eller det gjøres en måling av urin-flowen, for å vise at det ikke er noe sted hvor vannlatingen hindres, og at hun klarer å tømme urinblæren tilstrekkelig. Av og til kan det være resturin i urinblæren, som kan være et grosted for bakterier, og gi lette infeksjoner.
La deres fastlege rettlede dere videre, og dersom alle undersøkelser er normal, og all bekkenbunnstrening ikke viser seg å ha effekt, og at hun sparer inn litt på drikkemengde, altså dersom alt dette er prøvd, går det an å forsøke medikamenter som kan redusere urinblærens aktivitet, og dermed redusere vannlatingsmengden noe.
Lykke til med dere videre.
Torfinn Kleive
