Underbitt og selvbilde
fre, 27/01/2012 - 09:07
Hei
Jeg er 21 år gammel og er underbitt. jeg har vært hos kjeveortoped med problemet og har begynt med tannregulering for å rette på tannstillingen min. Jeg er sikker på at tennene mine kommer til å se bedre ut, men det som egentlig plager meg mest med dette underbittet er hvordan det får ansiktet mitt til å se ut.
Underbittet mitt er ganske tydelig og setter ett preg på ansiktet mitt som jeg ikke er fornøyd med. men tannlegene/ortopedene ved Oslo Universitetssykehus som avgjør behandlingsplanen, de sier at jeg har ett såpass solid bitt at det ikke blir aktuelt med noe kirurgisk inngrep for å rette på dette.
Så mitt spørsmål er: Hva kan jeg gjøre for å få en kjeveoperasjon?
Kan jeg argumentere med at jeg lider pga dette (har dårlig selvtillitt)? Jeg føler meg ikke tilfreds med utseendet mitt og mener at det hindrer meg fra å utfolde meg selv og være meg selv blant andre.
Jeg har også litt vondt i kjevemuskelaturen til tider, merker at jeg blir sliten i kjeven gjerne etter en lang dag, kan det komme av underbittet?
Mvh rådvill ung mann
Mann, 21 år
Hei:
Dette ble noe spesielt, og jeg gikk litt i tenkeboksen:
Du har vært hos noen av de flinkeste ortopedene vi har, ved Oslo Universitetssykehus. Og du går nå hos en kjeveortoped som vi tror du må kunne kommunisere godt med, og som helt sikkert tar dine problemer på alvor.
Operasjon for å endre et bitt / ansiktsprofil er ikke uvanlig, og når tannlegene/ortopedene ikke ønsker å gjøre dette så har det meget sannsynlig en relevant, klinisk årsak.
Så fra mitt ståsted er det ingenting jeg kan råde deg til bortsett fra at du ikke må "mase deg til" eller på egen hånd bestemme en operasjon i et så følsomt område: Det er mer sannsynlig at en anger etter et faglig ubegrunnet inngrep er værre å leve med enn et inngrep du ikke har gjort. Og jeg håper at du forstår at jeg ikke har noen grunn til å tvile på de konklusjoner du har fått på de klinikker du har vært: Det er trøsten jeg kan gi.
Pass forøvrig på at du går til en spesialist i kjeveortopedi, og forsøk å få vedkommende til å høre litt i fagmiljet og til å ta ditt problem med at du er utilfreds med din situasjon og selvbilde på alvor.
På den annen side er det ikke uvanlig at ungdom har lavere selvbilde enn oss som har levd en stund. Med andre ord: Dette bedrer seg på tid!
mvh Lommetannlegen
Kaare Mathiesen, tannlege
