Stress og mestring av stress
tor, 30/10/2008 - 02:57
Hei!
Jeg har slitt med stress i en periode nå (kronisk stress), og jeg er redd for å få sykdommer som Cushing, hjerteinfarkt og slag. Jeg vet at blodet blir tykkere ved stressende perioder, og at kroppen til slutt ikke takler det på grunn av kortisol og adrenalin.
Jeg føler et press inni meg som om noe vil stresse meg konstant hele dagen. Dette er ikke behagelig å gå å tenke på, og jeg vil ut av denne onde sirkelen. Jeg var hos legen og fikk tatt blodprøver for kolesterol og leukocytter, og disse var fine. Dette betyr at immunsystemet mitt i alle fall er OK. Ellers trener jeg en del og får i meg vitaminer, antioksidanter, magnesium, omega 3-, 6- og 9-fettsyrer og spiser allsidig hver dag.
Den stressende perioden førte til depresjoner, aggressivitet og andre problemer i kroppen min. Men jeg frykter hele tiden det verste, og jeg er redd for at ting skal skje med meg. Når kan man få Cushing? (Hvor lenge skal man være stresset?) Bør jeg gå til legen igjen for å måle blodtrykket (noe jeg ikke gjorde ved forrige konsultasjon)? Finnes det metoder for å finne ut om blodet mitt er tykt per i dag, for å hindre slag og infarkt? Hva synes du jeg skal gjøre? Virker jeg som en hypokonder eller tenker jeg realistisk?
Relevante sykdommer/medisiner: Stress og sykdom
Mann, 24 år
Hei!
Takk for spørsmålene dine. Jeg forstår at du har lest mye om dette temaet og at det bekymrer deg. I din alder er det liten grunn til å bekymre seg for at kronisk stress sånn umiddelbart skal føre til kronisk sykdom. Men du legger jo nå grunnlaget for gode eller dårlige vaner med hensyn til hvordan du takler stress senere i livet. Stress er noe vi alle opplever fra tid til annen. Det viktige er hvordan vi håndterer stresset. Dersom vår håndtering av stress fører til ytterligere stress, er jo dette svært lite hensiktsmessig for helsen vår.
Brevet ditt bærer preg av mye bekymring for sykdom, og dette er i seg selv en stressfaktor som jeg synes du skal ta alvorlig. Akkurat hvordan du på en best mulig måte skal gjøre dette, må tilpasses dine individuelle behov. Din fastlege bør kunne kjenne deg såpass godt at han kanskje kan gi deg råd omkring dette.
Generelt finnes det en rekke måter å stresse ned på.
Kurs i stressmestring tilbys av terapeuter som psykologer og psykiatere, men også av terapeuter med annen faglig bakgrunn, ofte i form av NLP eller tankefeltsterapi. Mange av disse er svært dyktige, men har dessverre ikke trygderefusjonsavtaler som leger og psykologer har. Det kan derfor lett bli dyrt.
Som jeg var inne på er det viktig i unge år å få gode vaner for å takle stress. Personlig anbefaler jeg meditasjon og yoga som noe av det lureste og mest helsebringende man kan lære seg. Her finnes det et utall tilbud, men som oftest finner du det du trenger på det lokale treningsstudioet ditt. Det viktige er at man lærer seg en teknikk som man blir fortrolig med og som man praktiserer jevnlig.
Når det gjelder ditt spørsmål om hvor lang tid det tar å få Cushings syndrom på grunn av stress, finnes det ikke noe konkret svar på dette spørsmålet; i hvert fall kjenner ikke jeg til noe slik forskning.
Når det gjelder ditt blodtrykk, skal du overlate til din fastlege å bestemme hvor ofte du bør måle det. Dersom det er forhøyet, vil han helt sikkert passe på at du innkalles litt oftere til kontroll. Men jeg kan ikke se at du har noen risikofaktorer for verken slag eller Cushing dersom du i tillegg lærer deg å håndterere stress (se ovenfor).
Blodets tykkelse varierer med graden av hydrering, altså vanninntak. Ellers påvirkes blodets evne til å koagulere (levre seg) av hva vi spiser og av om vi røyker. I tillegg har en del genetiske faktorer stor betydning, men dette råder vi ikke over.
Jeg synes forøvring ikke at du er hypokonder. Det er viktige spørsmål du tar opp. Men det viktigste er som sagt hvordan du takler stresset.
Lykke til videre.
