Spontanabort nr 2?
tor, 02/02/2012 - 10:01
Hei!
Jeg er en jente på 28 (snart 29) år som tror jeg gjennomgår en spontanabort, litt usikker. Litt om meg:
- Alltid regelmessig mens
- Samme partner i 7 år (min mann)
- Ingen tidligere kjønnsykd.
- Aldri brukt ppiller
- Vanlig menstruasjon m smerter
- MYE PMS hver gang før mensen
- Røyker (10 hver dag)
Hadde ubeskyttet sex med mannen min 3 dager før eggløsn. og ventet mens 26 januar.I tillegg til dette har jeg i noen uker kjent på en litt stram (fiskete) lukt fra skjeden, med en noe uvanlig utflod-litt "gulig", litt sviing i skjede v sex.
Vi bruker ALLTID prevensjon (kondom) v eggløsning,men forrige gang vi hadde ubeskyttet sex rundt eggløsning (i 2010) ble jeg gravid og mistet 2 uker etter forventet menstruasjon.Gikk den gang til gynekolog som konstanterte at alt så normalt ut i livmor og at ny mens var underveis.
Nå lurer jeg altså på om dette er en ny spontanabort. Har hatt en del eksamensstress i det siste, tenkt veldig på at jeg var gravid og noen avvikende symptomer fra vanlige menssymptomer (feks to vonde bryster istednefor ett) og smerter i korsrygg. Blødning startet i går, 5 dager etter forventet mens. Blør ca 2/3 deler av et bind hver time, noe som ikke avviker fra normal mens. Litt store, noen ganger avlange "blodklumper". Smerter i bryst er gått bort og brystene føles normale igjen.
Spørsmålet mitt blir om jeg skal ta denne testen for å sjekke om jeg evnt har vært gravid?
Er det noen vits i det?
MÃ¥ jeg til legen for dette?
Er det normalt at en relativt frisk person som meg har to spontanaborter etter hverandre?
Bør vi bli utredet?
Er det fortsatt sjanse for å få barn?
Blir liksom litt bekymret, klandrer meg selv litt fordi jeg røyker,men har verken festet eller drukket mye alkohol i det siste.
Og selv om det er en spontanabort, kan jeg gi meg selv lov til å gå ut med venner fredag?
Litt forvirret, men graviditeten var (om det var graviditet) ikke planlagt og vi skulle i utgangspunktet vente til etter sommeren.Vil jo så gjerne ha barn:)Relevante sykdommer/medisiner: - Ingen sykdommer som jeg vet om, men hadde Reflux (?) i urinlederlokket til blæren når jeg var liten. Aldri problemer med noe etter dette.
Kvinne, 28 år
Hei.
Jeg kan ikke gi deg noen sikker garanti på at ikke dette er en spontanabort.
Det er ikke utenkelig, men behøver heller ikke å være det.
Hvis du vil ha sikre svar, så kan du ta en tur til fastlegen nå snarest og sjekke om du har svangerskapshormonet Hcg ved blodprøve.
Du kan selvfølgelig også ta en svangerskapstest som kan slå ut så tidlig som dette, men ikke nødvendvis i så tidlig fase. Derfor er en blodprøve sikrere.
Jeg ville ha gjort dette, så får du klarhet i dette.
Du kan så ta en svangerskapstest en uke senere og se om hormonnivået (om du har det) synker og nulles ut. Da har du gjennomgått en abort.
Hvis du har Hcg-hormon nå (dvs er gravid) og tallet IKKE har sunket om en uke, så var dette heller ingen spontantabort. Det går jo an å blø i tidlig svangerskap, uten at det er abort.
Det er fullstendig mulig og ikke uvanlig at en ellers helt frisk kvinne har to spontanaborter etter hverandre, jfr ditt spørsmål.
Det er først ved tre eller flere spontanaborter etter hverandre at man regner det som et potensielt problem, og derfor velger utredning i slike tilfeller. Mao. ikke for deg nå, dersom dette er en spontanabort.
Dersom dette er en spontantabort (nr 2) så er dine sjanser for å få barn like store som alle andres, dvs større, for du/dere vet jo nå at dere er i stand til å bli gravide, hvilket slett ikke alle par kan.
Dersom det er en spontanabort du gjennomgår nå, så kan du gå ut med venner på fredag om du ønsker og føler deg i form til det, jfr spørsmålet ditt.
Følg mitt råd om en tur til legen for en blodprøve idag, så får du klarhet her. Det vil du ha nytte av i en slik situasjon.
Lykke til.
Dr. Brynjulf Barexstein
allmennlege / sjefssvarlege Lommelegen.no
www.barexas.com
