Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Smerter i albuen

Smerter i albuen

lør, 22/08/2009 - 15:43
Spørsmål: 

Jeg har i en tid opplevd en stikkende smerte i benet på utsiden av albuen - altså ikke i selve albuespissen, men i et mindre ben 4 - 5 cm i overkant av denne.
Ut fra anatomiske skisser tror jeg det kan være det som heter medial epicondyle, uten å være sikker. Punktet sitter på motsatt side av armen i forhold til der
man kan få /elektrisk støt/.

I starten trodde jeg kun det var i huden (veldig lokalt, som et nålestikk). Etterhvert lurer jeg på om smerten kan være mer relatert til bein / ledd, selv om den oppleves som ganske utenpå.

Smerten arter seg slik: noen få sekunder med intens stikking, så borte et halvt minutt eller så, før den kommer tilbake - ganske uregelmessig. Det kan også gå timer og dager uten smerte. Første gang jeg kjente dette var for ca en måned siden, da etter noen dager med uvant fysisk arbeid med hammer. Problemet forsvant så noen uker, men er nå plagsomt tilbake hver dag.

Jeg kan ikke kjenne at spesielle bevegelser forsterker problemet, men merker en viss ømhet når jeg trykker hardt på stedet.

Noen tips mht diagnose / evt behandling?

Mann, 48 år

mann
48
Svar

Hei og takk for spørsmål!

Der du beskriver kan være en irritasjonstilstand i muskelfestet for noen av de musklene i underarmen som bøyer håndleddet. Det kalles ofte for golf-albue, i motsetning til tennisalbue som sitter på utsiden av armen. Ofte dreier det seg om en akutt overbelastning som ikke helt gir seg, og det er ikke farlig, men kan være plagsomt i lengden. Det er ikke vanlig å operere dette, man kommer oftest til målet med å modifisere aktiviteter noe(ikke gjøre bevegelser som forverrer tilstanden), og eventuelt også bruke en irritasjonsdempende medisin/betennelsesdempende medisin som for eksempel noe som heter Voltaren. Du kan spørre fastlegen din om dette.
Dersom du likevel ikke føler bedring, bør du be fastlegen din henvise deg til en spesialist i ortopedisk kirurgi.

God bedring, og lykke til!

Bevegelsesapparatet
Vennlig hilsen

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48
Hei Jeg og kjæresten min har et flott...
20/05/2012 - 18:30