Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Skal hun bruke blodtrykksmedisin?

Skal hun bruke blodtrykksmedisin?

man, 04/05/2009 - 11:12
Spørsmål: 

Har i flere år hatt svært varierende blodtrykk, også innenfor samme dag. Fra 150/110 til 120/78. Merker når trykket er høyt, får trykk i hodet og har opplevd sprengte blodkar i øye et par ganger. Unngår å måle trykket når jeg føler meg stresset, da jeg bare blir urolig og mer stresset. Etter 1-2 uker får jeg trykket ned igjen til normalt nivå. Har også hatt 24-timers måling 1 gang i året, med noe forhøyet måling. Bruker i dag ikke medisiner, men har nå begynt å lure på om jeg kanskje burde med kanskje liten dose? HAr også migrene ca 1 gang i mnd. Ønsker i utgangspunktet ikke å bruke medisiner på grunn av bivirkninger, og hadde håpet at jeg kunne få trykket ned på egen hånd. Er slank, og trener noe 1-2 dager i uken, ellers går jeg mye turer. Hvilket råd kan jeg få? Er det farlig å ha så variert blodtrykk? Relevante sykdommer/medisiner: IGA Nefritt med litt blod og eggehvite i urin etter gjentatte halsbetennelser som barn. Ingen oppfølgning på dette utover eget initiativ til bloprøve årlig for å sjekke nyrenes funksjon som er normal

Kvinne, 45 år

kvinne
45
Svar

Hei!

Takk for spørsmålet ditt!

Det er ikke farlig å ha varierende blodtrykk. Det har vi alle sammen. Et blodtrykk på 150/110 er ikke alarmerende dersom det er tatt i en situasjon hvor kroppen har behov for et litt høyere blodtrykk.
Dersom det er tatt om morgenen liggende i sengen rett etter oppvåkning, så er det litt for høyt.
Du sier at du er slank og at du trener, men gir uttrykk for at du mestrer stress dårlig, ved at blodtrykket går veldig opp.
Før du begynner med medisiner, ville jeg anbefale deg å lære deg stressmestring. Den beste og mest sosiale måten er gjennom meditasjon. Du kan også lære det hos psykologer og fysioterapeuter.
Ellers så er et dynamisk blodtrykk bra, det vil si et trykk som varierer. At ditt blodtrykk er 120/ 78 i en normalsituasjon for BT- måling, taler i høyeste grad mot at du skal bruke medisiner.

Jeg håper svaret er klart og til hjelp.

Hjerte og kar
Vennlig hilsen

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
<font color=blue></font id=...
29/03/2012 - 07:06
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48