Si ifra om alkoholmisbruk?
ons, 02/02/2011 - 20:32
Vi er en venninnejeng fra barndommen (6 stk) hvor en av oss har et tydelig alkoholproblem. Vedkommende må ofte ha hjelp til å komme seg hjem, husker ikke hva som har foregått, greier ikke å holde seg på bena osv. Diskusjonen blant oss andre er da: Er det riktig/galt å si til vedkommende at hennes alkoholinntak er uakseptabelt?Kvinne, 54 år
Hei.
Du skal ha all ære for at du stiller et så viktig spørsmål, og ikke som så mange andre mennesker, bare lar en synkende skute seile videre.
Det er slik en ekte venninne skal tenke.
Jeg tenker at det beste svaret på dette viktige spørsmålet får man ved å sette seg selv i hennes posisjon. Ville du ha ønsket at noen skar gjennom, om du hadde viklet deg inn i et alkoholproblem, eller ville du ha ønsket at dine venninner strøk deg med hårene og lot deg fortsette videre på vei inn i alkoholismen?
Svaret gir seg selv når vi stiller spørsmålet slik. Du hadde ønsket at dine venninner tok det opp med deg.
Alt som gjøres for å forhindre et menneske å ødelegge sitt liv med alkohol, kan forsvares.
Det er utvilsomt til hennes beste, om dere tar det opp med henne.
Det kan ha sine omkostninger, men det isåfall for den som er så modig at hun tør ta det opp, for hun kan jo i første omgang blir sur, vende deg ryggen osv., men det er kanskje en pris man bør velge å ta for å hjelpe en venninne i en tragisk situasjon.
Det er også viktig at det taes opp på en riktigst mulig måte.
Ærlighet er da alltid helt avgjørende, og alltid det riktigste.
Om du vil si noe til henne om dette, så bør du nok si at dette synes du er forferdelig å måtte ta opp, at du har gruet deg, at du tenker at hun kan ta det ille opp osv osv, men at du ikke klarer å la være, fordi du bryr deg om henne og vil henne vel osv.
Dette er etiske problemstillinger, og det å stille slike spørsmål er noe av det som fremfor noe annet kjennetegner oss som mennesker.
Følg din magefølelse, og velg riktig.
Lykke til.
Dr. Brynjulf Barexstein
allmennlege / sjefssvarlege Lommelegen.no
www.barexas.com
