Rotfylling og bakterier
ons, 07/12/2005 - 00:00
Jeg er en kvinne på 40 år,som har 2 rotfyllinger i munnen. En ny tann må enten rotfylles eller trekkes. Dette skyldes at jeg gikk for lenge uten tannbeh. under svangerskap. Jeg er blitt kjempeskremt av å lese stoff om rotfyllinger på nettet. Der står det at bakterier siger ut i kroppen selv om tannlegen har tettet godt. De siste årene har jeg vært plaget av mye hjertebank og lager meg forkjaringer at dette skyldes rotfyllingene i munnen min.Mitt spørsmål blir derfor om rotfylling er trygt, om hjertebank kan skyldes rotfylling og om jeg heller bør trekke denne 12 års jekselen.
Relevante sykdommer/medisiner: rask puls men ikke funnet noe medisinsk
Kvinne, 40 år
Hei:
Mye av det du finner i ukeblader, ja også i aviser, kan ha kommet dit av andre grunner enn for å hjelpe leseren. Ditt leseeksempel er ganske sikkert et eksempel på dette: Jeg leste selv en artikkel som fortalte at løsningen var et nytt (og dyrt) instrument som steriliserte rotkanaler og rotfyllinger: Det er nok slik at det er svært uvanlig at bakteriene siger ut i kroppen fra en rotfylt tann og får sjelden muligheter til å infisere kroppen generellt.
Tannlegen har med sine instrumenter rengjort godt, og fylt ”tomrommet” med stoffer som er godkjent hos medisinske instanser. Behandlingen bygger på dokumenterte, allment aksepterte og godt prøvede metoder. Rotfyllinger er trygt, men kan selvfølgelig gå galt fra tid til annen. Dette kan skyldes mange forhold- at det er ekstra kanaler, restbetennelser, krokete røtter o.l.
H jertebankingen din har helt sikkert en annen forklaring enn rotfylling.
Som svar på ditt spørsmål: Behold tannen selv om den må rotfylles. Du kan trenge hver eneste tann.
Kaare Mathiesen, tannlege
