Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Rotfylle eller trekke?

Rotfylle eller trekke?

ons, 16/01/2008 - 13:00
Spørsmål: 

Hei. jeg er bare 29 år...jeg står oppi et valg om å måtte rotfylle eller trekke. Tannlegen anbefaler å trekke. rotfyllingen ble påbegynt i august/september, så sluttet tannlegen og det gikk ei tid før den nye kom på plass. i tillegg hadde jeg to ubetalte regninger fra to år før, så de kunne ikke hjelpe meg videre før de var betalt. Jeg er i en heller vanskleig økonomisk situasjon, og først i dag fikk jeg hjelp til å betale de to gamle regningen. Da har det selvsagt gått så lang tid, at tannlegen regner det for under 30 % sjanse til å redde tanna med rotfylling. Problemet mitt er - å trekke tanna vil være nok et nederlag i tillegg til mange andre psykiske problemer jeg sliter med, blant annet også pga utseende. Jeg vil egentlig inderlig mye beholde tanna. Samtidig blir det så dyrt å rotfylle, samt den ørlille sjansen for at det kan gå bra, at det bare føles som en idiot-drøm. Jeg aner ikke hva jeg skal gjøre. Jeg bare gråter og gråter. Har du noe tips til meg?Relevante sykdommer/medisiner: Går på Ritalin for ADHD

Kvinne, 29 år

kvinne
29
Svar
kares bilde
Kaare Mathiesen
Tannlegen

Svar:

Det høres ut som om du har fått fornuftig råd når det gjelder å trekke. Dersom dette gjelder en 6- eller 12-års jeksel er jeg ganske sikker på at de uttalelsene du refererer tilsier "trekk" og så må man ta situasjon ut fra det.

Hvis du likevel ikke synes det er en god løsning, så prøv en tannlege et annet sted for å få en annens mening. (Det kan bli dyrt å gjøre forsøk på å redde tannen, men det er en vurdering du må ta sammen med tannlegen)

Hvis vi snakker om en jeksel så er du jo ikke så ille ut verken mht tygging eller utseende. (Den er klassisk: Du står foran speilet og ser absolutt alt ved tennene. Faktum er at det nesten er umulig å se en manglende jeksel på de aller, aller fleste).

Når du engang er i bedre økonomisk situasjon kan du erstatte jekselen.

Deretter: Hvis det nå er en tann lenger fremme? Da er jeg mer usikker på hva jeg skal råde deg til: En annen tannleges mening ja.

Jeg vet jo ikke hvilken tann det gjelder, og hvis du mener den kunnskapen hadde gitt deg et helt annet svar, så kan du sende inn en ekstra informasjon til meg på kaarem@gmail.com

mvh Lommetannlegen

Munn og tenner
Vennlig hilsen

Kaare Mathiesen, tannlege

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
<font color=blue></font id=...
29/03/2012 - 07:06
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48