Redd for lymfekreft
søn, 29/03/2009 - 20:43
til doktor B.Barexstein
Jeg begynte for en uke siden å klø over hele kroppen på beina,mellom skulderblada,i hodet uten at jeg har noen synlige
utslett,kanskje litt rødskjoldete og tørr hud noen steder men hadde nok ikke tenkt over det hvis det ikke hadde klødd.
Hva kan årsaken til dette være?
Bakgrunn:
Jeg fødte et barn for 7 mnd siden.Ammer fortsatt barnet. Har gått noe ned i vekt etter fødsel dvs 2-3 kg mindre en
utgangsvekta før graviditet (53kg) Har desverre utviklet
helseangst de siste par åra. Leser det jeg kommer over av helsestoff og symptomlister på divere farlige sykdommer.
Vet at kløe over hele kroppen kan komme av lymfekreft,var ikke hoven i halsen i følge fastlegen min hun lette
ikke noe mer etter hovne lymfeknuter(hadde lymfekreft bekymring før jeg begynte å klø for syns jeg var hoven i halsen
,har en lymfeknute
som er kjennbar bak på halsen den har jeg hatt i et par år,min legesvigerfar har kjent på den et par ganger og sagt den
er ok(lenge siden nå).
(Har også lest i hypokonderboka mi av wilhelmsen at kløe kan komme av angst men alltid vansklig å tro på)
Var hos legen for 1,5 uke siden og fortalte om min helseangst og tok da noen
blodprøver:jern,noe med hvite og rødeblodlegemer(tri 1og 2 ??),kolestorol
(tror hun tok desse siden jeg var bekymret og hun da muligens også vil prøve å utelukke at jeg lider av noe for sin egen del )
Kan du forklare hva blodprøvene indikerer,kan noen blodprøver utelukke at det er lymfekreft i kroppen, gitt at kreften ikke er
helt i startfasen da??Viser normal senkning at en ikke har lymfekreft? Når det gjelder kreft og da spesielt lymfekreft som jeg
inbiller meg å lide av vil kroppen etterhver gi beskjed i form av flere symptomer eller kan en bli gående med bare et symptom
Hvor lang tid tar det som oftest med denne krefttypen til en får andre symptomer,noen mnd,år?
Jeg er i fin fysisk form ikke trett og sliten.
1. Hva kan være årsaken til kløen,ville du tenkt det må være lymfekreft h
Kvinne, 27 år
Hei.
På slutten av ditt spørsmål her, ser jeg at du tilsynelatende begynner å skrive en nummerert rekke med spørsmål, men det slutter etter 1.), midt i et ord. Jeg beklager derfor om der er spørsmål du har skrevet, som ikke har kommet med her.
Men jeg vil prøve å besvare dine andre spørsmål.
Jeg ser av ditt spørsmål, at et overordnet motiv for alle spørsmålene din stiller, ser ut til å være at du søker "bevismateriale" eller "dokumentasjon" på at du ikke kan ha lymfekreft.
Denne oppgaven du da har påtatt deg her, å innhente informasjon nok til å kunne få "bevist" for deg selv at du ikke har lymfekreft, er en oppgave du ikke vil få til, og derfor ville jeg heller ikke holde på med den, hvis jeg var deg.
Det mest hensiktsmessige du kan gjøre nå, for å få dempet din angst for lymfekreft og helseangst generelt, er å aktivt bestemme deg for å velge å stole på de vurderinger og konklusjoner din lege har gjort i denne forbindelse. Årsaken til at dette er et godt råd, er at det naturlig nok er særdeles mye mer sannsynlig at din lege (som har stor kompetanse i dette) kan ha rett, enn at du og dine helseangst-fargede tanker er korrekte.
Ditt "prosjekt" med å selv prøve å dempe helseangsten ved å innhente "nok" informasjon, bevismateriale, kalle det hva du vil, ville jeg derfor sterkt anbefale å legge fra deg, og heller få dempet helseangsten ved hjelp av din fastlege.
Gjør det ved å ta med deg en utskrift av ditt spørsmål og mitt svar her, til din fastlege, og be om hjelp for din redsel for lymfekreft.
Så til dine konkrete spørsmål:
Du spør meg så om hva de blodprøvene betyr, de du har tatt.
Jern : Hvor mye jern man har i blodet for øyeblikket, og dette vil variere med hva man spiste før prøven ble tatt.
"Noe med hvite og røde blodlegemer": Dette er for upresist til å kunne kommentere annet enn helt generelt. Hvite blodlegemer er en del av kroppens immunsystem. Røde blodlegemer bringer oksygen fra lungene via blodbanen og ut i vevet.
"Tri 1 og 2" sier meg dessverre ingen ting.
Kolesterol er en prøve man tar for å vurdere en persons risiko for åreforkalkning og hjertesykdom.
Det er dessverre ikke slik at man kan få en 100% garanti mot noen form for kreft, ved hjelp av blodprøver. Men blodprøver kan tale i retning av kreft, gi mistanke om kreft, eller tale imot at man har kreft.
Du spør om man etterhvert vil få flere symptomer, hvis man har kreft, f.eks. lymfekreft. Svaret på det spørsmålet er et ubetinget ja.
Så spør du om årsaker til kløen din.
Jeg kan kun svare generelt på årsaker til kløe, og har dessverre ikke muligheten til å si noe spesifikt for ditt vedkommende, da jeg ikke kan undersøke og utrede deg.
Årsaker til kløe kan være mange. Hos 15-20 prosent av alle som oppsøker lege for kløe, er psykiske faktorer medvirkende. Angst kan også helt klart gir kløe.
Her er en liste over andre mulige årsaker, hentet fra Norsk Elektronisk Legehåndbok:
Tørr hud
Atopisk eksem
Dermatitt
Kontakteksem
Allergisk kontakteksem
Skabb
Urticaria factitia
Psykiske lidelser
Depresjon, parasittfobi og spiseforstyrrelser
Hormonelle endringer
Svangerskap
klimakterium
diabetes
hyper- og hypotyreose
hyperparatyroidisme
Blodsykdommer
Anemi, polycytemia vera og maligne blodsykdommer
Malign sykdom
Mb Hodgkin, lymfom, kronisk lymfatisk leukemi, myelomatose, mycosis fungoides, carcinoid, og pankreas- og ventikkelkreft
Biokjemiske forstyrrelser
jernmangel
kronisk nyresvikt
kolestatisk ikterus og primær biliær cirrose
Infeksjoner
Infestasjoner
lus
Tarmparasitter
Giardia lamblia og flere typer innvollsorm
Irritanter
Kløe kan forårsakes av irritanter som boblebad, kroppspleieprodukter, rester av vaskemidler, mineralull og medikamenter
Sirkulerende allergener
Nesten alle medikamenter som kan gi allergi, kan også gi kløe:
Acetylsalicylsyre, perorale antidiabetika, opiatanaloger og så videre
P-piller
Fargetilsetning til næringsmidler og kosttilskudd
Rusmidler
Det er din fastleges jobb å finne ut om det kan foreligge noen årsak til din kløe, slik at dette evt kan behandles.
Jeg vil avslutningsvis få presisere, at det du her skal gjøre, er å oppsøke din fastlege for å få hjelp til å bli kvitt din angst for lymfekreft og annen kreftsykdom, for det er det du ønsker og trenger, leser jeg imellom linjene i brevet ditt.
Håper at mitt svar her kan være til nytte i så måte. Ha det bra.
Dr. Brynjulf Barexstein
allmennlege / sjefssvarlege Lommelegen.no
www.barexas.com
