Mannlig kjønnsorganer: PSA og prostata - Lommelegen.no
Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

PSA og prostata

PSA og prostata

ons, 14/09/2011 - 22:05
SpørsmÃ¥l: 

Jeg er mann,56 år-middels vekt,92/178 trener noe,i full jobb.
Har e.legekontroll iølge min fastlegenoe forstørret prostata.Har urinavlatning oftere enn før siden i april 2011,men ikke spesielt om natten.Strålen er noe slappere når urinavlatningen skjer med kortere mellomrom(eks.2 timer).Har tatt PSA test i mail (ca.4 og i august ca.5.1)Har ingen ryggsmerter eller arvelig disponering.Er ellers i god form.Legen snakker mye om kreft og konsekevenser,men sier jeg må selv bestemme om jeg skal ta undersøkelse hos spesialist,legen gir ingen anbefaling.Jeg blir litt forvirret av dette og hvor alvorlig det er.Blir engstelig.Hva bør jeg gjøre?Relevante sykdommer/medisiner: Noe forhøyet bt-tar bt tabletter.Røyker.Spiser fisk 5 dage.pr.uke og mye grønt.Mann, 56 år

mann
56
Svar
bynjs bilde
Brynjulf Barexstein
Allmennlegen

Hei.

Jeg synes det er aldeles for dårlig og uakseptabelt av din lege å si at du skal ta stilling til om du skal spesialistundersøkes eller ikke, uten å gi deg en detaljert og tilstrekkelig forklaring om hele problemkomplekset, inklusiv fordeler/ulemper, risikoer m.v. ved å la seg undersøke og utrede vs. det å la være å følge dette opp videre.

Uten at legen gir deg denne nødvendige informasjonen (noe som forøvrig er din leges plikt), har du heller ikke forutsetninger for å ta de rette, informerte valg.

Mitt råd til deg er derfor at du ber legen din om å få en fullstendig forklaring og utredning om hele denne problemstillingen, forklart med så god tid og på en så forståelig måte, at du selv merker at du er i stand til å ta en informert avgjørelse. Din lege vet med sikkerhet det som er nødvendig å vite og å informere deg om her, for det er almen legekunnskap som enhver norsk almenpraktiker er borti jevnlig og ofte.

Hvis ikke du vil gjøre det slik, så synes jeg du skal be legen din om å henvise deg til en urolog for en vurdering. Da vil urologen gi deg råd om hva som bør gjøres videre, og så tar du dine avgjørelser på bakgrunn av den informasjon du får da.

Selvfølgelig kan du selv bestille time hos en privatpraktiserende urolog også, der finnes mange som tar imot pasienter uten henvisning fra lege. Spør din lege om nærmeste, eller bruk Gule Sider eller lignende.

Leger er rådgivere, kanskje mer enn noe annet, og her har ikke legen din gjort denne biten av jobben sin, kan man trygt si, siden du kun har blitt forvirret og i tvil av dine kontakter med legen til nå. Du kan ikke ta valg uten å vite hva du velger eller velger vekk. Det blir like dårlig som om du var på merkeverksted med bilen, og mekanikeren sa at du får bestemme om han skal sjekke kompresjonen eller ikke, og du ikke visste hva kompresjonen er for noe.

Forøvrig er hele dette temaet vanskelig, spennende og komplekst, og for omfattende til å gå i detalj på her.
Jeg skjønner imidlertid at du er interessert i mest og best mulig informasjon her, og jeg vil derfor gi deg noen gode linker som jeg synes du skal lese grundig, FØR neste legebesøk, enten det blir til fastlege eller urolog, jfr ovenfor. Da vil da ha vesentlig mer igjen for legetimen(e), og du vil vite hva du kan og bør spør om, osv osv.

God og nyttig informasjon: (Du må lime inn adressen i adressefeltet, den er dessverre ikke klikkbar)

http://nhi.no/forside/folk-vet-for-lite-om-prostatakreft-30205.html
http://nhi.no/sykdommer/mann/undersokelser/psa-3057.html
http://nhi.no/sok?query=prostata

Særlig den første av disse artiklene er særdeles informativ.

Jeg ønsker deg lykke til, og håper du har hatt nytte av svaret her.

Mannlig kjønnsorganer
Vennlig hilsen

Dr. Brynjulf Barexstein
allmennlege / sjefssvarlege Lommelegen.no
www.barexas.com

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48
Hei Jeg og kjæresten min har et flott...
20/05/2012 - 18:30