Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Overspising og sukkeravhengighet

Overspising og sukkeravhengighet

ons, 24/02/2010 - 15:42
Spørsmål: 

Hei er ei jente på 26 som sliter med overspising og sukkeravhengighet.

Jeg har lest alt jeg kommet over om temaet så jeg er helt sikker på at det er dette jeg har. Jeg har på en måte bulimi uten å kaste opp, kan stappe i meg enorme mengder med mat, helt til jeg blir kvalm og har vondt i magen, først da føler jeg ro i sinnet, men jeg fortsetter å spise til alt er tomt.

Dette er en ekstrem belastning for meg, som jeg ville gjort hva som helst i hele verden for å bli kvitt. jeg har selvfølgelig lagt på meg en god del (18 kg), dette gjør at jeg er så flau over meg selv at jeg låser meg inne og skyr å være ute blant folk. Det er trist å ha brukt tyve årene sine på å skjule seg i skam. Har ikke hatt på meg bikini på over 5 år! og drar aldri på fester.. isteeden så finner jeg på undskyldinger.

I sommer dro jeg til legen for å snakke om problemet, han tok en sukkertest på meg ved at jeg kom fastende, drakk druesukker og ble målt hver halvtime hele dagen. Resultatet var helt normalt, både jeg og legen trodde jeg led av lavt blodsukker. Etter dette følte jeg meg utrolig dum, og legen sa det ikke var noe mer å gjøre. Ellers har jeg stappet i meg alt av slanke piller markedet kan by på,har tatt crom, har vært hos både gestalt terapaut og psykolog uten noen som helst virkning, jeg har tilogmed forsøkt hypnose og akupungtur.

Når jeg eksperter svar om dette temaet på nettet foklarer legene kun hva diagnosen er, og gir gjerne en definisjon på overspising.
Men jeg vet hva jeg har, jeg vet bare ikke hvordan jeg skal bli kvitt det!
Det er det største problemet i livet mitt og har vært det i flere år nå. Det er virkelig en enorm belasting som legger store dempninger på livet mitt..
Værsåsnill og hjelp meg!!!

Hilsen jente 26 som ønsker seg livet tilbake....Relevante sykdommer/medisiner: ingen sykdommer.
Alltid vært veldig sunn og frisk.
Har tatt omfattende blodprøver som ikke viser noen ting.

Kvinne, 26 år

kvinne
26
Svar
torfkls bilde
Torfinn Kleive
Allmennlegen

Takk for godt spørsmål.

Jeg tror ikke det er så mye råd du kan få av nettleger om dette spørsmålet. På spørsmålet ditt skjønner jeg at det er mye og mange problemer som ligger under, og som igjen gir seg utslag i overspisingen som du beskriver.

Jeg synes du en gang til burde ta kontakt med din fastlege, hvis dette er en lege du føler du kan snakke med. Jeg tror det vil være viktig etterhvert at han og du samarbeider med en psykolog, kanskje til og med med en ernæringsfysiolog, og kanskje til og med et team som driver med denne slags spiseforstyrrelser.
Jeg er ganske sikker på at du etterhvert vil kunne lære teknikker som gjør at du ikke så ofte kommer i situasjoner hvor du overspiser, hvor du kan lære deg å bli stolt av en del av deg selv, hvor du kan lære bedre å leve med deg selv i hverdagen, og få det bedre.

Når jeg anbefaler deg å ikke bruke nettleger, er det fordi jeg av erfaring vet at de rådene som er best for deg er de rådene som er gitt av en som kjenner deg litt bedre, vet hvem du er, kanskje vet litt om bakgrunnen din, som kan ta tak i situasjoner som er problematiske, ting du har opplevet tidligere i livet.

Håper du bestiller en time, og lykke til videre.

Psykiske sykdommer
Vennlig hilsen

Torfinn Kleive

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48
Hei Jeg og kjæresten min har et flott...
20/05/2012 - 18:30