Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Nedtrapping av epilepsimedisiner

Nedtrapping av epilepsimedisiner

man, 24/11/2008 - 20:07
Spørsmål: 

Dr. Brynjulf Barexstein.
Jeg har gått på epilepsimedisin i 36 år, 600 mg tegretol og 1350 mg orfiril pr. dag. Etter en vellykket operasjon for ca. 12 uker siden har jeg vært anfallsfri. Legen foreslår nedtrapping over 4 uker, og fra og med den 5 uke medisinfri!
Dette er jo fantastisk hvis det lykkes.
Men her er spørsmålet: etter så mange år på relativ høy dosering, er det forsvarlig å trappe ned så hurtig? Har hatt en del blandet erfaring med forskjellige nevrologer opp gjennom årene, dvs forskjellig medisinering, fra lege til lege. Er litt nervøs for abstinenser og annen reaksjon når det skal gå så hurtig fram. Jeg vil sette pris på om du kan komme med en generell betraktning omkring spørsmålet (brå) seponering.

Kvinne, 72 år

kvinne
72
Svar
bynjs bilde
Brynjulf Barexstein
Allmennlegen

Hei.

Så gledelig å høre at du har gjennomgått en vellykket operasjon !

Her må jeg starte med å takke for tilliten, men jeg vil presisere at medisinering av epilepsi som hovedregel er et område som nevrologer bør ha ansvaret for.

Dersom jeg som almenlege hadde hatt deg som pasient, ville jeg ikke gitt meg ut på så drastiske medisinendringer som dette, annet enn etter uttrykkelig "klarsignal" ifra ansvarlig behandlende nevrolog, la det være helt klart.

Der foreslåes for ditt vedkommende en gradvis nedtrapping over 4 uker, og det virker på meg som du synes dette går lovlig fort.
Jeg har ingen forutsetning for å si om dette er et forsvarlig og ansvarlig tempo på nedtrappingen eller ikke, men jeg går i utgangspunktet ut fra at de som har foreskrevet dette for deg, har tatt denne avgjørelsen på grunnlag av inngående kjennskap til din epilepsi.
Men jeg tenker også noe om at hvis det er slik at du kjenner deg usikker på dette, og synes nedtrappingen går for fort, så må du jo for all del få formidlet dette til din lege, som da evt kan la nedtrappingen skje over mer tid.

Der er jo såvidt jeg kan forstå, ingen presserende grunner til at nedtrappingen skal skje "så fort som mulig" og at man ikke kan bruke mer tid ?

Jeg synes ikke det vil være riktig av meg å bli mer konkret enn dette, når det gjelder ditt spørsmål om forsvarligheten her. Til det vet jeg så alt for lite om det og din epilepsi, og behandling og medisinering av epilepsi er noe som må legges opp helt individuelt, og ikke etter ferdige "skjemaer".

Rent konkret synes jeg du (absolutt) skal formidle din usikkerhet til din fastlege her, og i den forbindelse diskutere om dere kanskje skulle bruke mer tid på nedtrappingen, hvis ikke der foreligger noen grunner til at den bør skje i dette tempoet.

Ditt spørsmål er nemlig et ytterst relevant spørsmål, og det bør derfor stilles til den som er "spesialist" på deg, og det er din fastlege !

Håper at du kan finne noe av nytte i dette svaret, og jeg ønsker deg lykke til. Det måtte jo være fantastisk, som du sier, å få oppleve å bli medisinfri, så vi får krysse fingrene for dette !

Nervesystemet
Vennlig hilsen

Dr. Brynjulf Barexstein
allmennlege / sjefssvarlege Lommelegen.no
www.barexas.com

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
<font color=blue></font id=...
29/03/2012 - 07:06
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48