MS el. annet eller?
ons, 15/07/2009 - 18:48
Hei, jeg har for kun noen få dager siden stilt et spørsmål til lommelegen, men fikk da et svar fra en almennlege hos dere. Tenkte å høre om jeg kan få et mer utfyllende svar fra deg som er spesialist på området. Jeg fikk for en drøy uke siden en skarp følelse i høyre fot som gjorde at jeg ikke klarte å gå normalt, men haltet. Dette gikk over etter ca 10 minutter. Senere i uken opplevde jeg ømhet og slapphet i høyre arm. Isende/sviende følelse, særlig rundt håndleddet. Videre har denne slapphetsfølelsen, samt følelse av lett nummenhet spredd seg til også venstre arm, men i mindre grad. Endelig har jeg en svært lett skjelving i begge hender. Jeg tok en MR av hode sist uke som viste to små forandringer på 3-4 mm med væskesignal på samtlige sekvenser. Legen tok så MR av ryggen, som ikke viste noen hvite plakk/tegn til betennelse. Alle blodprøver har vært normale. Jeg avventer nå innkallelse til spinalpunksjon på Ullevål. Jeg vet at du ikke kan stille noen diagnose i dette fora, men håper du kan gi meg noen betraktninger rundt min situasjon. En av de andre legene på lommelegen svarte en annen innsender at /det at symptomene flytter seg ila kort tid, taler imot MS/ Vil du også hevde det? I så tilfelle hvorfor? Er det noen symptomer som taler for eller i mot enkelte sykdommer? Er sjansen mindre for alvorlig nevrologisk sykdom når MR av ryggen ikke viste tegn til betennelse?
Mann, 33 år
Det er riktig at symptomer ved MS sjelden kommer og går raskt. De varer vanligvis minst noen dager på samme sted. Dette har med at flekker med betennelse som ved MS tar tid å utvikle seg og også tid å roe seg ned igjen. Du sier ikke hvor flekkene i hjernen/hodet sitter? Hvis det er hvite flekker/høysignallesjoner i hvit substans, er MS en mulighet, likeså litt sjeldnere betennelsesykdommer f.eks. såkalte vaskulitter. Du må også testes på Borrelia når du skal til spinalpunksjon, men det er rutine de fleste steder.
Ang. typiske symptomer: Akutte sterke smerter er ikke vanlig ved MS. Nummenhet og tyngdefølelse er vanlig, men varer som sagt ofte minst dager. Ja, det at MR av ryggen var gjør at sjansen er noe mindre for alvorlig nevrologisk sykdom. Lykke til!
