Manglende sæd ved orgasme: Medisinbivirkning

Hei
Jeg er en mann 72 år. Har no i ca 3 år hatt et problem med at det ikke kommer ut sæd ved orgasme. Jeg bruker Venlafaxin for depresjon og Duodart for hyppig vannlating.
Kan medisinene ha noe med dette og gjøre. Sexlyst og ereksjon er nesten totalt fraværende. Mener at dette begynte omtrent da jeg startet med Venlafaxin.

mann
72
Hei.

Det er svært sannsynlig at din mistanke stemmer her. Venlafaxin har nemlig "ejakulasjonsforstyrrelser" som kjent og beskrevet bivirkning. Det at det ikke kommer ut sæd ved orgasme er en slik "ejakulasjonsforstyrrelse".
Er dette plagsomt nok for deg, så bør du diskutere med legen din om det er veldig viktig at du bruker denne medisinen videre, eller om du kanskje skal bruke et annet preparat istedet.

En test for å finne ut om det en bivirkning av Venlafaxin, er å være uten medisinen i en periode, for eksempel et par uker. Hvis da problemet forsvinner, så har du vist en sammenheng. En slik test bør du ideelt foreta i samråd med legen.

Håper du finner gode løsninger her. Ha det bra.

Dr. Brynjulf Barexstein allmennlege / sjefssvarlege
Lommelegen.no
www.barexas.com