Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Leiden, blodpropp og blodfortynnende

Leiden, blodpropp og blodfortynnende

søn, 29/07/2007 - 14:08
Spørsmål: 

Hei,
For 3 aar siden fikk jeg dyp vene thrombosis i en legg etter en operasjon. Siden fant man ut at jeg ogsaa har Leiden V faktor, genetisk disponibel for blodpropp. Jeg fikk behandling som avsluttet ca.4-5mnd etterpaa. Da jeg ble gravid fikk jeg oppfolging og tok klexane blodfortynnende hver dag. Skulle ta klexane fra 3mnd svangerskap til 6 uker etter fodsel. Dessverre oppsto det en del komplikasjoner under fodsel og jeg maatte ha keisersnitt. Derfor dobbel risk for aa faa blodpropp, og jeg fikk beskjed om aa ta klexane i 3mnd til. Stoppet klexane som avtalt 3mnd etter fodsel naa i begynnelsen av juli. Etter et par dager fikk jeg ganske sterke smerter oppover begge legger og opp i laarene. Men siden jeg etter blodproppen har hatt litt tendens til eikinger og svellinger i leggene. Problemet mitt er at jeg er livredd for aa faa blodpropp igjen. Akkurat naa sitter jeg vaaken for jeg er redd jeg har faatt blodpropp, men samtidig tror jeg det nok ikke er det. Var hos lege mandag, min fastlege er paa ferie, og sa at det er mulig det er mest jeg som er bekymret, men likevel. Legen sa det nok var bare bekymring, men ga meg resept paa 9 mnd til med klexane.

Jeg fortviler litt, for det foles som jeg gaar aa venter paa at neste blodpropp skal komme. Vet ikke hvordan jeg skal faa forklart ordentlig-men jeg er ikke en person som gaar til legen med det forste, men problemet er at siden det alltid er eikinger i leggen klarer jeg ikke aa la vere aa tenke paa blodpropp.

Da jeg fikk blodpropp ble leggen hoven, rod og saa vond at jeg graat. Men jeg gikk saann nesten ei uke for jeg tenke det kanskje var muskel smerter eller noe, og saa har jeg ganske hoy smerte terskel. Saa jeg har roet meg med at blodpropp kan behandles og jeg kjenner garantert smertene etc hvis det skulle skje igjen. Men saa leste jeg at man kan faa blodpropp uten at man merker det-og vops, saa er jeg helt fra meg igjen.
Jeg sluttet aa royke da jeg ble gravid, tar ikke p,pille, drikker mye vann, sitter ikke med bena i kryss etc, for aa forhindre at dette skal skje igjen.

Jeg har heller ikke turt aa ta fly de siste tre aarene, og har tatt baat og tog og bil paa ferier...men det er kanskje verre aa sitte timesvis i bil/tog istedefor kort flytur?

Vil alltid leggen svelle og bli rod og vond ved blodpropp eller kan man faa blodpropp uten aa vite det eller ved eiking i leggen?

Takker for svar

Kvinne, 26 år

kvinne
26
Svar

Hei! Mange med Leidenmutasjon opplever det samme som du beskriver engstelse for å få blodpropp på nytt. Røyking øker faren for blodpropp betydelig, så det at du sluttet å røyke reduserer sjansen for blodpropp. Du er også klar over at du må unngå p-piller. Andre viktige forebyggende tiltak er mosjon, samt å unngå dehydrering (uttørring), særlig i forbindelse med trening, varmeperioder, syden-opphold osv. I forbindelse med skader og operasjoner, graviditet eller langvarig sykdom må du behandles med Klexane.

Det er riktig som du er inne på at det å sitte i ro lenge ikke er gunstig. Timevis i bil/tog er ikke bedre enn en kort flytur. Det er ikke farlig for deg å fly, men du bør ved lange flyreiser ta en sprøyte med Klexane først. Bruk av kompresjonsstrømpe i forbindelse med reise reduserer også faren for blodpropp. Fastlegen din bør kunne gi deg resept på Klexane, slik at du kan ha det tilgjengelig når du skal ut å reise.

Man kan få blodpropp uten å merke det, men det er sjeldent. Man vil så godt som nesten alltid få smerter i leggen. Håper du klarer å slå deg til ro med dette.

Hjerte og kar
Vennlig hilsen

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
<font color=blue></font id=...
29/03/2012 - 07:06
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48