Jeg tror jeg fikk migrene
søn, 19/06/2011 - 17:12
Jeg opplevde igår følgende: På det høyre øyet ble ytre synsfelt uklart. Samtidig inntrådte hodesmerter. Smertene satt seg framme, bak øynene (men egentlig litt uspesifikt). Jeg var på vei til kino og satte meg i bilen og kjørte. Følte jeg måtte konsentrere med ekstra på turen. Vel framme i byen parkerte jeg bilen. Synsfelt-trøbbelet avtok, men jeg husker at jeg ved en anledning følte trafikkstøyen var unormalt ubehagelig. Vel framme traff jeg vennene mine. Jeg hadde problemer med å konsentrere meg hva de snakket om og følte jeg måtte tenke etter hva de het (dette er folk jeg kjenner godt). Jeg hadde i begynnelsen litt problemer med å følge med på handlingen i filmen. Etter halvgått film falt ting på plass igjen. Det var da gått cirka 2 timer siden de første symptomene meldte seg. Hodepinen var der fremdeles, og tiltok noe utover kvelden. Jeg hadde fortsatt smerter da jeg våknet opp idag. Hadde ikke nytt alkohol eller andre rusmidler.
Dette skremte meg naturligvis litt. Jeg har aldri hatt migrene, og kan ikke helt huske å ha hatt lignende opplevelser.
Burde jeg se dette an som et engangstilfelle, eller burde jeg få det undersøkt?Relevante sykdommer/medisiner: HypotheroseMann, 35 år
Hei, takk for ditt brev.
Du kan vente og se om det gjentar seg. Det høres ut som et migrenetilfelle. Det er kanksje flere i slekten som har dette? Men det er greit å nevne det for fastlegen ved neste besøk, slik at dette blir journalført. Last ned et hodepinekalender, og skriv dette ned. Alltid greit å ha det nøyaktig.
Dersom det residiverer, vil legen undersøke deg nevrologisk, ta en titt i øyebunnen, og ev. ta MR av hodet.
Migrene kan gi mange ulike plager, alt ettersom hvilke hjerneområder som blir rammet under et anfall. Som regel er det ulike synsforstyrrelser men også langt mer alvorlige utfall, som taleproblemer, alian-limb opplevelse (man vedkjenner ikke sin arm eller ben), forbigående lammelser osv.
Vi får håpe at det ikke gjentar seg!
Lykke til!
Mirza Jusufovic
