Irritabel tarm?
ons, 18/01/2012 - 18:42
Hei
Jeg har en datter på 13 år som plages ofte med magen. Har hatt det i perioder i et par år nå. Hun får stikkende smerte mest i øverste del av magen, ovenfor navlen, noen ganger i sidene også. Hun har mye luft og har mye høylydt romling, men lite luftavgang, har ikke diaré, men kanskje litt treg mage med avføring ca 5 dager i uka. Veldig plagsomt og synes det er best når hun legger seg nedpå, det har blitt mye fravær fra skolen av det. Varer som regel i 4-5 dager, så kan det vere en "pause" i en uke, men synes egentli det har vert oftere siste halvåret Har vært hos legen flere ganger og det har blitt tatt blodprøve med sjekk av: lever, nyre, magesår, galleblære, cøliaki og noe mer som jeg ikke husker, det er tatt avføringsprøve, alle prøver var fine. Har også tatt laktosetest som også var fin, selv om hun ble kvalm og uvel av den drikken hun fikk. Legen sier det ikke er tegn på noen form for infeksjon siden prøvene er fine og syns ikke vi trenger å gå videre med det i denne omgang, men at hun kanskje har irritabel tarm. Håper du kan hjelpe oss med dette, hva tror du det kan være, hva kan vi gjøre om det er irritabel tarm? Kan hun ta noe for å få ut luft? Har prøvd Minifom uten hjelp. Det begynner å bli veldig slitsom for henne siden det ødelegger dagene for henne. Er ellers i normal fin form, er en stille og beskjeden jente som noen ganger gruer seg til enkelte ting på skolen, men mener selv at det ikke er grunnen, hun har plagene i ferier også, så jeg tror ikke skolesituasjonen er hovedgrunnen.Kan ta med at hun har alltid spist små måltider. Blir fort mett av lite, og da for sulten igjen. Sier av og til at hun bli kvalm når hun har spist.
Hisen en sliten og frustert mamma og jente på 13Kvinne, 13 år
Hei.
Her er det virkelig ikke lett å komme med noe som helst fornuftig innspill, siden det meste av det jeg hadde tenkt å foreslå av tiltak eller undersøkelser, allerede er gjort eller forsøkt.
Sjekk om hun kan ha parasitter / mark i magen. Det gjøres med en avføringsprøve.
Dersom dette er irritabel tarm, så finnes der ingen kurerende behandling for denne tilstanden. Grunnen til det, er bl.a. at det ikke er en sykdom som sådan, men mer en måte tarmen oppfører seg på, dvs at den gir litt mer bråk fra seg enn tarmer flest. Man regner med at den beste behandling for irritabel tarm er å få grundigst mulig informasjon om tilstanden, samt en bekreftelse på at det er dette som er diagnosen og ikke noe annet, slik at man slipper å bekymre seg over om noe er oversett eller glemt, og så man kan innrette seg etter tilstanden, dvs lære magen og tarmen å kjenne, se hva som fungerer best for tarmfunksjonen og "magetrivselen" av kost og livsstilsfaktorer. Der er ingen råd for irritabel tarm som gjelder "for alle".
Mitt eneste og beste konkrete råd her blir at dere blir henvist til en barnelege som vil se på hele problemstillingen for dere. Fastlegen kan henvise til dette, eller dere kan oppsøke en privatpraktiserende barnelege på eget initiativ. Hvis dere gjør det siste, må dere ta med en fullstendig kopi av hele hennes journal ifra fastlegen, inkl. prøveresultater, epikriser m.v.
Jeg ønsker dere lykke til.
Dr. Brynjulf Barexstein
allmennlege / sjefssvarlege Lommelegen.no
www.barexas.com
