Irritabel tarm?
fre, 20/01/2012 - 09:45
Hei. Jeg regner ikke med å få noen diagnose her, men er rimelig desperat etter råd om hvordan jeg kan bedre mine plager. Jeg har i 2-3 år vært plaget med dårlig fordøyelse. Er oppblåst og kvalm hele tiden. Mye rumling, følelse av å være mett, selv om jeg er sulten. Avføringen er "slimete" og ofte diare-aktig. Husker ikke sist jeg hadde "normal" avføring. Brått behov for avføring. Jeg er rimelig sikker på at det også er roten for flere av mine øvrige plager; søvnproblemer, angst, depresjon, irritabel, liten arbeidskapasitet, generelt trøtt og klar, problemer med å komme opp om morgenen, vonde ledd, dårlig hud (tørre partier og acne)m.m. Summen av dette resulterer i at jeg har liten livsglede for tiden. Min fastlege tror jeg er hypokonder. Tok noen blodprøver og ga meg angstmedisin. Plagene er i aller høyeste grad reelle! Jeg har vurdert å bytte lege, men gruer for å få samme behandling der. Er ikke så mange å velge i her jeg bor. I mangel av hjelp hos fastlegen har jeg naturligvis lett over alt ellers etter svar. Jeg er klar over at det finnes mye svada der ute, men har forsøkt å luke ut det som virker mest logisk. Jeg har det siste året ryddet opp i egen livssituasjon og redusert stress så langt det lar seg gjøre. Jeg har lagt om kosthold totalt de siste 3-4 mnd. Jeg har kuttet ut gluten, melkeprodukter, sukker egg, nøtter, bananer, ja det meste av ting som går igjen som vanlige ting å reagere på. I det siste har jeg også kuttet ut alt av korn (ink ris,mais,samt poteter osv da jeg har sett flere teorier på at stivelsen kan være et problem. Skjønner at jeg ikke er allergisk/intolerant mot alt dette, men tanken var å fjerne ting helt til magen er i orden og så gradvis innføre matvarer igjen. Spiser for tiden stort sett bare rent kjøtt (mest fisk og kylling/kalkun) med grønnsaker, kokte og rå. Samt masse frukt. Noe glutenfrie bakevarer med div pålegg. Har brukt prebiotika, fiber og div andre tilskudd uten resultater. Kunne skrevet mer men er ikke plass. Hjelp! :)Relevante sykdommer/medisiner: Har tatt en del antibiotikakurer oppgjennom årene. Mange mener det kan ødelegge fordøyelsen. Var på sykehus med virusinfeksjon i magen (trodde de) for ca 10 år siden. Ellers ikke noe jeg kan sette fingeren på. Spiste smertestillende i mengder da jeg var yngre pga migerene som jeg nå har vokst av meg.Mann, 28 år
Hei.
Du har sannelig "gjort leksa" og både tenkt og forsøkt omtrent alt jeg kunne ha tenkt meg å foreslå her, så det er ikke veldig lett å komme opp med noen gode ideer her.
Mitt beste råd til deg er utvilsomt å sørge for å få en "second opinion" hos en annen almenlege, slik du egentlig spør om her også, men problemet er bare det at man får ikke noen ordentlig "second opinion" når ikke journalen er tilgjengelig, og når man som lege ikke kan snakke med eller undersøke pasienten.
Her er hva du skal gjøre:
Du kan be fastlegen om å ordne en second opinion-time hos en annen almenlege for deg. Da må fullstendig journal bli oversendt, til den nye legens informasjon, slik at du slipper en haug med undersøkelser påny.
Den nye lege vil da gå gjennom journalen din og se med "nye øyne" om noe kan være oversett, feiltolket eller annet, og snakke med deg og undersøke deg.
Du kan trygt spørre fastlegen om dette, for dette er en anerkjent arbeidsmetode som også vi leger gjerne bruker når ting er vanskelig.
Alternativt kan du selv bestille time hos en hvilken som helst almenlege, uten å skifte fastlege. Husk at du kan jo bruke en hvilken som helst lege du vil, du er slett ikke forpliktet til å kun benytte din fastlege.
Og så har du siste alternativ som er å bytte fastlege. Det er enkelt og greit, og gjøres her:
https://tjenester.nav.no/minfastlege/innbygger/visloginside.do
Du skriver at der ikke er å mange leger å velge mellom der du bor. Husk at da har rett til velge fastlege utenfor bokommunen også.
Hvis din lege oppfatter deg som hypokonder når du har reelle plager, så bør du sterkt vurdere å skifte fastlege. Å være hypokonder er noe annet. Det går ut på sterk helseangst, og at man systematisk feiltolker symptomer fra kroppen i retning av alvorlig sykdom, f.eks. kreft.
Det du beskriver her har jo absolutt ingenting med hypokondri å gjøre. Du har en plage du faktisk kjenner og plages av, og søker løsninger på dette. Det er ikke hypokondri på noen måte.
Når du kommer til en second opinion hos en ny lege bør du bli utredet for cøliaki, laktoseintoleranse, stoffskiftesykdom, inflammatoriske tarmsykdommer m.v.
Utover dette kan jeg dessverre ikke komme opp med gode og konkrete råd om hva du skal gjøre for å bli bedre i magen, for jeg vet jo ikke hva årsaken til plagene dine er.
Dersom all utredning ender med at man ikke finner noen sykdom hos deg, så er det jo faktisk fullstendig mulig at du er aldeles frisk, men har plager fra magen. Det er en klar mulighet. Da har du sannsynligvis det som kalles irritabel tykktarm. Det er ingen sykdom, men mer en beskrivelse av en noe "skvetten" tarm som lager mer bråk en tarmer flest, for å si det litt billedlig.
Dette er det ingen behandling for, men behandlingen er å vite om at man har tilstanden, slik at man slipper å spekulere i årsaker til plagene, og for at man kan lære sin mage å kjenne på best mulig måte slik at man kan ta de hensyn som må taes, og det er individuelt. Særdeles grundig informasjon om tilstanden/diagnosen ifra pasientens lege er derfor regnet som beste behandling mot irritabel tarm.
Les mer om dette ved å søke på irritabel tarm i søkefeltet på forsiden vår www.lommelegen.no Der finner du masse informasjon om denne diagnosen. Det vil slett ikke undre meg om det er det du har.
Det finnes forøvrig ingen "tester" eller undersøkelser som kan bekrefte eller utelukke denne diagnosen. Diagnosen stilles på bakgrunn av at symptomene "stemmer" og først når alle andre sykdomsmuligheter har blitt utelukket.
Jeg håper at du får nytte av rådene jeg har gitt deg her, og ønsker deg lykke til.
Dr. Brynjulf Barexstein
allmennlege / sjefssvarlege Lommelegen.no
www.barexas.com
