Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Hvordan komme seg videre?

Hvordan komme seg videre?

man, 18/04/2011 - 20:02
Spørsmål: 

Hei!
Jeg vil ut av sorgen, eller depresjonen jeg er inne i. Kanskje en kombinasjon? Årsaken til dette er jeg ikke helt sikker på, men allerede i 2007 begynte jeg å miste energien og selvtilitten, ble fort sint, sur og depressiv. Jeg skjønte ikke hvor alvorlig det var da, men ser det nå. Dette førte til at min samboer flyttet fra meg i 2009. Vi har to felles barn som nå er 7 og 4 år. Og det var da det virkelig begynte å gå gale veien. Først var jeg nok i en slags "sjokktilstand". Etterhvert begynte jeg å føle at allt var min feil. Hvorfor skjønte jeg ikke dette før? Har jeg vært slem mot henne? Hva kunne jeg gjort anderledes? Hvorfor tror hun ikke på at jeg har vært syk? Hvorfor fikk jeg ingen ny sjanse? Hva tenker andre om meg? Tenker de at det ikke er noe rart at han sitter igjen alene, han er jo gal! Dette er noen av tankene som svirret rundt i hodet hver eneste dag. Jeg klarte rett og slett ikke å legge det vekk. Og på de mørkeste dagene oppsøkte jeg henne, noe som nesten uten unntak endte i krangel. Jeg vet jo at det er helt feil og gjøre, men i de værste stundene klarte jeg ikke å tenke klart. På sommeren 2010 traff jeg ei dame som jeg inledet et forhold med. Hun kom også fra et forholdsvis ferskt brudd. Da hadde jeg det ganske så bra i noen måneder, men vi ble vel enig etterhvert at dette ikke kunne vare. Og noen uker etterpå begynte depresjonen og komme igjen. På nytt svirret "dumme" tanker rundt i hodet. Det ble mer krangling med moren til barna mine. Og nå er hun bare forbannet på meg (forstålig nok). Så nå sitter jeg med enormt dårlig samvittighet ovenfor henne. Har prøvd å forklare hvordan jeg har det, og at jeg av og til ikke klarer å styre følelsene mine.

Hvorfor blir det slik at en gjør ting man ikke ville gjøre i normal tilstand? Er jeg virkelig ond?

Jeg sliter også ofte med å sovne om kveldene nå. Ikke noe overskudd, og klarer bare noen enkelte dager å se fremover.

Hva mener dere jeg bør gjøre for å komme meg videre?
På forhånd takk! Mann, 37 år

mann
37
Svar
bynjs bilde
Brynjulf Barexstein
Allmennlegen

Hei og takk for et ærlig og velskrevet brev.

Du spør om hvorfor det "blir slik at man gjør ting man ikke ville gjøre i normaltilstand".

Det er et særdeles omfattende spørsmål, som det nok ikke finnes noe fasitsvar på, men jeg har tanker om at det må ha å gjøre med at vi mennesker er jo ikke maskiner og 100% rasjonelle vesener, vi styres av følelser, og hvis vi har følelser som "renner over" i en eller annen retning, så kan det i aller høyeste grad styre vår adferd. Et eksempel som alle vil kjenne til, er hvordan f.eks. en akutt forelskelse kan styre vår adferd i ikke nødvendigvis helt fornuftige og rasjonelle retninger !

Du spør om du er "virkelig ond". Jeg ser at du stiller spørsmålet, og det at du faktisk gjør det er nok verd en del tanker i seg selv, spesielt for din egen del.
Reflekter over hva det er som får deg til å stille et slikt spørsmål.
Det bør være unødvendig å besvare et slikt spørsmål, men for ordens skyld: Nei, du er ikke "virkelig ond".

På spørsmål om hva du bør gjøre for å komme deg videre, så har jeg et klart og godt råd: Du skal oppsøke din fastlege og be om hjelp. Enten i form av regelmessige samtaler med legen over tid, eller henvisning til psykolog.
Det vil du uten tvil ha nytte av.

Når du oppsøker legen, skal du ta med deg en utskrift av vår korrespondanse her, til legens orientering. Det vil gjøre legetimen mye lettere for deg, og legen vil få masse nyttig informasjon som vil hjelpe legen til å hjelpe deg på en optimal måte.

Følg rådet, og lykke til!

Hverdagspsykologi
Vennlig hilsen

Dr. Brynjulf Barexstein
allmennlege / sjefssvarlege Lommelegen.no
www.barexas.com

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48
Hei Jeg og kjæresten min har et flott...
20/05/2012 - 18:30