Lommelegen tekst
Søk blant over 37.000 spørsmål og svar.

Ga barnet en "klaps"

Ga barnet en "klaps"

fre, 21/01/2011 - 13:48
Spørsmål: 

Fysisk takling av barn

Mitt 10 år gamle barn og jeg har det stort sett veldig bra sammen, i det siste har det imidlertid oppstått episoder hvor hun er meget vanskelig å takle for meg pga hyling/skriking ved grensesetting og hvor jeg har følt jeg kommer til kort. Har søkt hjelp da jeg tenker vi er kommet inn i et mønster som må brytes og som vi må lære mer om å takle før tenårene. Skal derfor ganske snart prate med en psykolog på en BUP om dette. Nå har det seg sånn at jeg i går igjen var oppe i en slik episode med mitt barn,- og jeg klapset til henne for å få henne til å slutte å hyle. Jeg skriver klapset da det ikke var hardt og ikke etterlot seg rødhet eller merker. Men, vet jo at det etter loven ikke er lov å slå barn og jeg lurer nå på om dette kan medføre straff/konsekvenser-feks melding til barnevern om jeg er ærlig overfor denne psykologen og forteller hva som skjedde i denne konkrete situasjonen?

Kvinne, 44 år

kvinne
44
Svar
bynjs bilde
Brynjulf Barexstein
Allmennlegen

Hei.

Ditt spørsmål bærer preg av stor ansvarlighet og vilje til å gjøre det beste for ditt barn, og dette inkluderer også det å oppsøke hjelp og veiledning hos psykolog, alt til ditt barns beste. Det er flott og veldig prisverdig.

Det er nok formelt sett ulovlig å "klapse" et barn slik du beskriver, men alt må sees i sammenheng og vurderes helhetlig. Slik du beskriver deg selv, din relasjon med ditt barn og denne hendelsen, så blir ihvertfall ikke jeg bekymret.

Helsepersonell har som kjent meldeplikt til barnevernet hvis der er mistanke om mishandling, omsorgssvikt m.v.
Dette er imdlertid fenomener som omfatter mye mer enn en inntrådt enkelthendelse som et "klaps".

Hvis en person hadde fortalt en lege eller psykolog at hun/han jevnlig slo barnet så det fikk blåmerker, stadig lugget ut store hårtuster fra barnet, eller at barnet ble seksuelt mishandlet, for å nevne eksempler, så er en helseperson pålagt å melde dette ifra til barnevernet. For da er det jo vitterligen "mistanke om mishandling / omsorgssvikt", som er kriteriet for meldeplikt.

Men dette "klapset" ditt inngår jo ikke en slik generell omsorgssvikt eller mishandlingssituasjon, så jeg kan på ingen måte forestille meg at en psykolog engang ville komme på tanken av å melde dette til barnevernet.

Jeg tror tvertimot at det er viktig av deg å fortelle dette til psykologen.

Håper dette var klart svar. Lykke til!

Familie
Vennlig hilsen

Dr. Brynjulf Barexstein
allmennlege / sjefssvarlege Lommelegen.no
www.barexas.com

Har du et spørsmål til Lommelegen? Klikk her

Siste fra forumet

For fem dager siden klemte jeg fingeren...
05/04/2012 - 17:07
Hei, Jeg er ei jente på snart 21 år og...
01/04/2012 - 23:01
ADHD / politiet jeg bare lurer på...
01/05/2012 - 22:36
:cry: Hei fikk diagnosen ADHD for ca 8...
01/05/2012 - 23:48
Hei Jeg og kjæresten min har et flott...
20/05/2012 - 18:30