Fjerne eggstokker og livmor etter brystkreft?
ons, 15/04/2009 - 10:52
Hei. Jeg ble operert for brystkreft 2008. Voksende cyste oppdaget på eggstokk, som skal fjernes nå. Min søster døde 2007 av kreft i eggstokk/livmorhals og er litt bekymret for om jeg også kan få spredning til eggstokk/livmor. Jeg er 52 år og ønsker å få fjernet eggstokkene og livmoren. Påvist overgansalder for 4 år siden.
Hvis jeg får fjernet eggstokkene og livmoren - skjer det noe spesielt med kroppen min da? Bivirkninger? Andre plager?
Jeg kan vel tenke meg at kanskje overgansplagene kan øke (jeg har ikke hatt noen problemer hittil, kun litt nattesvette.
Relevante sykdommer/medisiner: Nolvadex 20 mg Tamoksifen (etter brystkreftoperert)
Kvinne, 52 år
Hei, Det er, etter min mening, fornuftig å stille dette spørsmålet. Brystkreft kan bl. a. også spre seg til eggstokker, og jeg tror du vil få samtykke til å få fjernert eggstokker og livmor, spesielt når du likevel skal opereres. Det blir neppe noen avgjørende bivirkninger i forhold til overgangsalderen etter operasjonen, siden du nå ikke er hemmet av dette 4 år siden siste menstruasjon, og til tross for at du får Nolvadex.
Dr. Peer Høvik, gynekolog
