Et ugreit forhold
lør, 13/08/2011 - 18:22
Jeg har vært i et forhold jeg fremdeles ikke forstår så mye av. Jeg ble sammen med en asylsøker, og ble da drapstruet av min ekskjæreste. Jeg slet en del med angst etter truslene, men måtte forsøke å skjule dette da min daværende kjæreste ble irritert og sint fordi jeg var redd. Da jeg og den iranske mannen hadde vært sammen i bare ca. 3 uker kom han med utsagnet at han hadde masse penger i Iran, og at jeg kunne få det bryllupet jeg ville. Jeg ble noe forvirret, for han hadde aldri snakket eller spurt om giftermål. Noen ganger fikk han tilsendt penger fra Iran; kjøpte seg da en klokke til over 2000 kroner bl.a. Ingenting til meg eller huset. Han brukte de pengene han månedlig fikk fra UDI på mat, men jeg betalte alt annet og måtte ofte be sosialkontoret om hjelp.
Er det feil av meg å undres over hvorfor han ikke hjalp meg økonomisk?
Etter ca 1 år sa han at det eneste han hadde av verdi i Iran var et hus han hadde kjøpt til datteren, men at av og til måtte hans eks-kone betale de månedlige avdragene. Dette skjønner jeg heller ikke. I begynnelsen av forholdet kom det mer og mer frem at jeg ikke måtte gå i utringede overdeler (bl.a vanlige singleter), men likevel inneholdt minnepennen hans bilder av utfordrende kledde damer som han hadde chattet med på nettet. Da jeg stilte spørsmålstegn ved dette ble han rasende og sa at damer som kledde seg slik var horer, og om jeg var en hore? Han spurte om jeg kunne nappe øyenbrynene, noe jeg ikke ville, og da ville han vise meg et bilde av søsteren sin. Han fant frem bilder fra minnepennen, luftkysset til bildet og sa hun var så utrolig flott. Etter en stund innrømmet han at dette var hans første kone.
Er det rart at jeg reagerer på dette?
En periode ringte hans eks-kone hver kveld, uten at han snakket med barnet, noe jeg syntes var svært ekkelt. Når jeg gav uttrykk for dette ble han rasende, og påpekte at han gjorde det for min skyld for at vi skulle kunne gifte oss.
er det feil med meg for at jeg reagerte på disse tingene?
Relevante sykdommer/medisiner: Angst, depresjonKvinne, 32 år
Hei.
Nei, det er da virkelig ikke rart at du reagerte på alt det du her forteller. Det hadde tvert imot vært meget, meget merkelig om du ikke hadde reagert.
Alt jeg kan si, er at du virkelig får prise deg lykkelig over å ha kommet deg vekk fra en slik mann. Ikke alle klarer det, og prisen de må da betale er elendighet på alle fronter.
Du har åpenbart gjort et godt valg ved å velge vekk en slik fyr, og bør være både stolt og fornøyd over det.
Jeg er sikker på at du har lært mye av dette også, og den type lærdom man trekker av slikt, er viktig og nyttig ballast i livet.
Ha det bra videre.
Dr. Brynjulf Barexstein
allmennlege / sjefssvarlege Lommelegen.no
www.barexas.com
